« Debugowanie na przykładzie Visual Studio 2017, lekcja »
Podstawy debugowania na przykładzie Visual Studio 2017, pismem obrazkowym opowiedziane. (lekcja)
Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się!
Autor: pekfos
Kurs C++

Debugowanie na przykładzie Visual Studio 2017

[lekcja] Podstawy debugowania na przykładzie Visual Studio 2017, pismem obrazkowym opowiedziane.
Program musi być skompilowany w trybie debug, dla łatwego debugowania. W release znacznie trudniej dowiedzieć się czegoś pożytecznego z debugowania programu.

Program się wysypuje

Uruchom więc program pod debuggerem! Debug/Start debugging (F5). Jeśli sypnie się znowu, będziesz mieć informację, gdzie dokładnie:

Program działa źle

Program daje zły wynik - uruchom program pod debuggerem! Jeśli program się nie sypie sam z siebie, postaw breakpointy klikając na pasek po lewej od kodu. Program się zatrzyma w tym punkcie i będziesz mógł go wykonywać krok po kroku przyciskami zakreślonymi w kółko.
Przyciski sterujące programem pod debuggerem mają przypisane skróty klawiszowe - masz je pamiętać obudzony w środku nocy! Gdy program jest zatrzymany pod debuggerem, możesz oglądać zawartość zmiennych, stos wywołań, itp.
Używaj Continue by wznowić normalne wykonywanie kodu i może zatrzymać się na następnym breakpoincie. Breakpointy możesz stawiać nawet gdy program nie jest zatrzymany. PPM na kodzie i menu Step into specific pozwala wskoczyć w środek konkretnej funkcji w przypadku, gdy w jednej linii jest wiele wywołań. Efektywne poruszanie się po kodzie jest kluczem do szybkiego lokalizowania błędów.