Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

Spis książek, które czytaliśmy.

Ostatnio zmodyfikowano 2017-09-27 20:17
Autor Wiadomość
baziorek
A może dział z książkami z C++?
» 2017-09-21 22:08:52
Ostatnimi czasy pisząc dokumentację z C++14 powoływałem się na książkę Meyersa i natchnęło mnie, że wśród działów http://cpp0x.pl/dokumentacja/ mógłby się znajdować dział -książki dla programistów C/C++, w nich byłyby książki jak w temacie, do tych książek można byłoby się odwoływać tak jak do dokumentacji
[doc id=...]
 np. tak:
[book id=...]
, każda z książek poza tytułem, autorem, mogłaby zawierać np. datę ostatniego wydania polskiego i angielskiego, oraz opcjonalnie spis treści? Bardzo przydatnym byłaby jeszcze możliwość oceny książek przez zalogowanych użytkowników, przydatnym byłaby możliwość zaznaczenia poziomu książki
Dzisiaj szukałem w polskim internecie takiego działu i nawet księgarnie tego nie mają), natomiast temat książek z C++ się ciągle przewija:
Spis książek, które czytaliśmy.
Jaką książkę o C++ przeczytać?
» Kurs C++ » Poziom 4Przeczytałem kurs C++ - co dalej? lekcja
Spis książek, które czytaliśmy.

Swoją drogą mogłoby być zamiast tego:
Jaką książkę o C++ przeczytać?
coś bardziej dynamicznego.

PS: W Październiku pojawi się następstwo Symfonii C++:
Opus Magnum, dr. Grębosz napisał tę książkę ponad rok temu, ale nadal wydawca ją trzyma.
P-165087
pekfos
» 2017-09-21 22:31:17
Tylko po co odwoływać się do książek? Spis treści można zobaczyć w helionie, gdzie jest podany wraz z jednym rozdziałem na próbę. Co jest w książkach, czego nie będzie w dokumentacji i innych materiałach? Kiedyś już przewinął się temat, że serwis nie odwołuje się do literatury, ale nic w tym kierunku nie było robione bo i nie było ku temu żadnego powodu.
P-165092
baziorek
» 2017-09-21 22:37:01
Tylko po co odwoływać się do książek? Spis treści można zobaczyć w helionie, gdzie jest podany wraz z jednym rozdziałem na próbę. Co jest w książkach, czego nie będzie w dokumentacji i innych materiałach? Kiedyś już przewinął się temat, że serwis nie odwołuje się do literatury, ale nic w tym kierunku nie było robione bo i nie było ku temu żadnego powodu.
Odwołania do literatury jednak dają wg mnie większą jakość materiałów, oraz wg mnie wywołują lepsze wrażenie, ale wiadomo -to taki uładniacz bez którego jakość i tak jest.
Nawet jeśli mielibyśmy się do nich nie odwoływać, to i tak przydałaby się bardziej dynamiczna lista książek. Faktycznie spis treści nie jest konieczny, wystarczy krótki opis o czym jest książka.
P-165095
pekfos
» 2017-09-21 22:42:37
To argument dobry dla wikipedii, żeby było widać szansę, że treść to nie skończone bzdury. Jaką wartość ma to tutaj? W kontekście czego widziałbyś takie odwołanie do literatury? Masz jakiś konkretny przykład, poza dopiskiem że przy opracowywaniu artykułu or whatever wspomagałeś się książką?
P-165096
baziorek
» 2017-09-21 23:00:30
To argument dobry dla wikipedii, żeby było widać szansę, że treść to nie skończone bzdury. Jaką wartość ma to tutaj? W kontekście czego widziałbyś takie odwołanie do literatury? Masz jakiś konkretny przykład, poza dopiskiem że przy opracowywaniu artykułu or whatever wspomagałeś się książką?
Myślałem o używaniu na zasadzie:
  • przykład zaczerpnięty z ...
  • więcej informacji na temat techniki ... tutaj ...
  • technika po raz pierwszy zastosowana w ...
  • celem głębszego zrozumienia przykładu odsyłam do ... do rozdziału ...
  • itp.
Muszę przyznać, że faktycznie dla Wikipedii to ma duży sens, natomiast tutaj mniejszy.

Natomiast co sądzisz o dynamiczniejszej liście książek?
P-165097
pekfos
» 2017-09-21 23:13:42
Natomiast co sądzisz o dynamiczniejszej liście książek?
W jakim sensie dynamiczniejszej?
P-165098
baziorek
» 2017-09-21 23:32:26
W jakim sensie dynamiczniejszej?
Najmniejszym nakładem pracy wydaje mi się, że tak jak mamy: » Dokumentacjastandard C++11 aby podobna podstrona była z książkami, umieszczonych w podrozdziałach podobnych do:
Jaką książkę o C++ przeczytać?
dzięki temu łatwiej byłoby dodawać hasła książki do listy.

Oczywiście jeśli pomysł by się przyjął fajnie byłoby gdyby wpisy o książkach miały jeszcze pewne dodatkowe informacje o każdej z nich (np. też tytuł polski), oraz pomocne byłyby oceny zalogowanych użytkowników.

//edycja:
Widzę, że na podobny pomysł i możliwości (m.in. oceny) wpadł autor tego tematu
P-165099
DejaVu
» 2017-09-22 12:11:51
Można zamieścić gdzieś dokument z polecanymi książkami, jednak:
a) kto by decydował o tym, która książka jest lepsza, a która gorsza?
b) czy robiąc taki spis nie dojdziemy do sytuacji, w której faworyzujemy określone książki, i jednocześnie mówimy 'te książki są złe - nie kupuj ich?'

Nie mając spisu książek 'polecanych' nie wpływasz na rynek książek. Ja na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć, że książka do nauki C++, która jest popularna i polecena do nauki jest mega słaba. Początek książki jest w miarę sensownie opisany, a potem takie kwiatki są siane przez autora, że ja bym osobiście wystawił negatywną opinię tej pozycji, bo się nie nadaje w praktyce do nauczania programowania osoby, która zaczyna swoją przygodę.
P-165106
1 2 « 3 » 4
Poprzednia strona Strona 3 z 4 Następna strona