Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

Zmienne globalne - zło?

Ostatnio zmodyfikowano 2013-01-24 14:21
Autor Wiadomość
bingo009
Temat założony przez niniejszego użytkownika
Zmienne globalne - zło?
» 2013-01-08 20:08:37
Otworzyłem ten inny temat, o dyskusji na temat zmiennych globalnych. Ogółem chcę poznać zdanie programistów, czemu one są takie złe? Zmienne globalne to zapewnie takie, ze słowem kluczowym extern?
P-73393
DejaVu
» 2013-01-08 20:18:34
Nie szukając daleko: Zmienne globalne - zło? - ma zonka bo użył zmiennych globalnych :P Zastanów się nad destruktorami tj. 'kiedy one zostaną wywołane' oraz kiedy kończy się działanie funkcji 'main'.
P-73398
bingo009
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2013-01-09 21:25:55
Ja nie użyłem jeszcze nigdy takiej zmiennej w swoim programach, ale co ja mogę wiedzieć o pisaniu wielkich programów? Za młody jestem(o doświadczenie tu chodzi oczywiście), aby móc jej używać i sam wyrażać zdanie. Choć zapewne zmienna lokalna jest niszczona, kiedy kończy się jakiś blok kodu, dla którego ona istnieje(pomijając zmienne statyczne), a globalna niszczy się dopiero, kiedy program jest zamykany. Zauważam dziwne podobieństwo zmiennej globalnej ze statyczną. Tylko, że jedna jest dla całego programu, a druga jest lokalna, ale zmienna statyczna w funkcji też nie jest chyba niszczona(zachowuje swoją wartość po zakończeniu funkcji).
P-73505
Mrovqa
» 2013-01-09 21:40:28
Zmienne globalne jak i statyczne (w funkcji i z klas) są przechowywane w pamięci mniej więcej w podobnych okolicach. Jest też coś takiego, jak zmienna globalna statyczna, ale ta 'statyczność' odnosi się do tego, że zmienna jest nieosiągalna z innych plików.
P-73508
kubawal
» 2013-01-10 18:34:43
Mówiąc ściśle, to wszystkie zmienne statyczne i globalne są w pamięci statycznej
P-73532
DejaVu
» 2013-01-10 18:50:40
Daleki byłbym od używania stwierdzeń typu "pamięć statyczna". Coś takieto jak pamięć statyczna nie istnieje patrząc z punktu widzenia uruchamianej aplikacji desktopowej.
P-73534
usmiech
zmienne globalne
» 2013-01-24 13:36:04
No coz, ja dopiero sie ucze..ale dla mnie zmienna globalna to zmienna okreslana lub deklarowana poza /outside  of all functions/ wszystkimi funkcjami...najlepiej przed  main.... czyli na poczatku kodu. Dlaczego moze byc niebezpieczna ? Mysle, ze niebezpieczenstwo polega na mozliwym, wspolnym  wykorzystaniu przez wszystkie uzywane w programie funkcje tej zmiennej, chociaz nie zawsze tego chcemy.... Moje zdanie / jednak malo doswiadczonego w C++/ nie warto deklarowac /tworzyc/ globalnej zmiennej jesli nie ma takiej potrzeby i nie jestesmy na 100 % pewni, ze nie namiesza.... ;-) Pozdrawiam
P-74911
DejaVu
» 2013-01-24 14:21:25
Mysle, ze niebezpieczenstwo polega na mozliwym, wspolnym  wykorzystaniu przez wszystkie uzywane w programie funkcje tej zmiennej,
Myślę, że właśnie z takim zamysłem tworzy się zmienne globalne, więc niekoniecznie jest to trafiony argument :)
P-74914
« 1 »
  Strona 1 z 1