Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?
Autor: GoldWolf
Konfiguracja

Instalacja i uruchomienie Code::Blocks

[artykuł] Artykuł opisujący proces instalacji i podstawowej konfiguracji środowiska Code::Blocks.

Instalacja

Proces instalacji jest prosty i nie powinien nastręczyć żadnej trudności, jednak gdybyś miał jakieś problem to przyjrzyjmy się kilku miejscom, z którymi mógłbyś mieć problemy. Opis dotyczy wersji codeblocks-8.02mingw-setup.exe 28 Feb 2008 19.3 MB.
Po rozpoczęci instalacji i zaakceptowaniu licencji ukazuje nam się okno wyboru komponentów i narzędzi dla Naszego środowiska. Zostawiasz standard lub możesz wybrać Full. Różnica w zajętości przestrzeni dyskowej to tylko ok 7MB, jednak Tobie pozostawiam co wybierzesz.
Następnie wybieramy ścieżkę gdzie instalujemy aplikację i zaczyna się proces instalacji. Po jego zakończeniu ukazuje nam się zapytanie czy od razu odpalić aplikację, również Tobie zostawiam wybór jaki podejmiesz.

Pierwsze uruchomienie

Po pierwszy uruchomieniu pojawi nam się okno wyboru z kompilatorem domyślnym dla aplikacji, ponieważ jest już wybrany GCC, dlatego wystarczy potwierdzić nic nie zmieniając. Następnie pojawi się kolejne okno.
Zostajemy tutaj zapytani, czy aplikacja ma otwierać wszystkie pliki C/C++, czyli projekty, nagłówki itp., jeśli nie to wybierz pierwszą opcję i potwierdź. Domyślnie jest ustawiona opcja otwierania wszystkich pilików, które stworzymy w Code::Blocks. Jeśli natomiast zaznaczymy ostatnią opcję to będziemy mogli otwierać projekty z Visuala czy Borlanda. Jeśli nie miałeś wcześniej styczności z innymi środowiskami, bądź w ogóle zaczynasz programować nic nie zmieniaj po prostu wciśnij OK.
I tak dochodzimy do końca, ukaże nam się ekran główny i możemy zacząć programować.