Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

[C++] Świnka skarbonka

Ostatnio zmodyfikowano 2014-11-26 19:16
Autor Wiadomość
andrz3j
Temat założony przez niniejszego użytkownika
[C++] Świnka skarbonka
» 2014-11-26 15:23:29
Witam, na starcie treść mojego zadania:

W pliku monety.txt zdefiniowane są nominały oraz waga monet znajdujących sie w obiegu. Oszacować minimalną wartość monet w śwince skarbonce pod warunkiem, że znamy ich dokładną wagę.

Problem nie polega na braku umiejętności (choć są podstawowe) ale na jakiś pomyśle, algorytmie na którym mógł bym sie oprzeć, bo nie mam pojęcia jak zrealizować minimalną wartość monet.
Mam nadzieje że znajdę pomoc na forum.
P-121433
wilkoo13
» 2014-11-26 19:15:31
Podzielić wagę monet w skarbonce przez wagę/wartość najlżejszej/najtańszej monety. Wyjdzie ci najmniejsza ilość. To jest min
Podzielić przez najwiekszą/najcięższą a jak się nie będzie dało to dzielić przez mniejsze aż się wyzeruje. To jest max
Zapewne w zadaniu jest chaczyk. Np, monet jest 15 dag. Najmniejsza i najlżejsza ma 2dag. Więc gdy zdarzy cię coś takiego że obliczysz juz 7 monet 2dagowych to zostanie ci jeden dag. I co zrobić? Odjąć jedną monetę i sprobowac dodać o jedna większą, a jeśli się nie da, to kolejną. Tak samo w przypadku man i mix. Mam nadzieje że zrozumiałeś i że pomogłem.
P-121459
Tomek_z_W11
» 2014-11-26 19:16:32
Jak dla mnie to pierwsze co musisz zrobić to obliczyć stosunek wartość:waga, ta moneta który ma stosunek wartości do wagi najmniejszy (to czy najmniejszy proponuje Ci jeszcze przemyśleć, bo może się okazać, że największy) jest najmniej "opłacalna", czyli innymi słowy, żeby oszacować minimalną wartość monet w skarbonce, wypełniasz ją tymi monetami, które mają wyżej wspomnianą "nieopłacalność". Stosunek chyba umiesz policzyć?

Potem, wage znajdującą się w skarbonce dzielisz, przez wage tej najmniej "opłacalnej" monety i wychodzi Ci ilość tych monet, jeżeli dzielenie wyjdzie z resztą, to resztę zapełniasz np jednogroszówkami, to ma być oszacowanie, także tak full idealnie chyba nie musi być?

Jeżeli musi być, to musisz zrobić hierarchie "opłacalności" monet, i "wypełniać" skarbonkę według tej hierarchii, tzn. najpierw wypełniasz najmniej "opłacalnymi" monetami (dzielisz wage skarbonki, przez wage tej monety), wychodzi Ci ilość najmniej opłacalnych monet, resztę z dzielenia (która nie musi wcale się pojawić), dzielisz przez wagę monety, która w Twojej hierarchii "opłacalności" zajmuje drugie miejsce (wychodzi Ci ilość tych monet), resztę z tego dzielenia dzielisz przez wagę monety, która w Twojej hierarchii "opłacalności" zajmuje trzecie miejsce itd...
P-121460
« 1 »
  Strona 1 z 1