Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

C++ i algorytmika, literatura, co polecacie, wasze zbiory

Ostatnio zmodyfikowano 2010-04-22 14:43
Autor Wiadomość
elradziu
Temat założony przez niniejszego użytkownika
C++ i algorytmika, literatura, co polecacie, wasze zbiory
» 2010-04-21 11:46:41
To tak jak w temacie jaką literaturę posiadacie co polecacie: Z których książek jesteście zadowoleni na których się zawiedliście?

Jako autor zacznę od własnego skromnego zbioru:
C++ Dla każdego
C++ Leksykon kieszonkowy    //Bo przecież zawsze można czegoś zapomnieć :)
USB. Praktyczne programowanie z Windows API w C++  // Niedawno nabyte
C++ wykorzystaj potęgę aplikacji graficznych       // Niedawno nabyte
Po za tym posiadam jeszcze:
Język C# i platforma.net  //Jako że dostałem i tylko tak przejrzałem spis treści za dużo powiedzieć nie mogę.

Jedyną pozycją długo posiadaną jest C++ dla każdego dobra książka do początkujących którzy dopiero co wybrali język i nie mają pojęcia o składni itd... Zwłaszcza jak nie mieli wcześniej styczności z innym językiem.
Pozostałe to zostały zakupione kilka dni temu ale zapowiadają się obiecująco.
Jak w rzeczywistości czas pokaże.

Wszystkie książki wydawnictwa Helion.

W planach mam jeszcze zakupić:
Tworzenie aplikacji dla Windows. Od prostych programów do gier komputerowych.

I jakieś o Algorytmach tylko tu nawet nie wiem jakie pozycje i chętnie bym was poprosił o jakieś propozycje i lekkie ich przybliżenie.

No i ciekaw jestem jak u was to wszystko wygląda.

P-16268
DejaVu
» 2010-04-21 19:59:02
Najważniejsze to nauczyć się korzystać z narzędzi które są dostępne z językiem C++, tj. adaptery i kontenery. Bez tego daleko nie zajedziesz robiąc projekty. Nie wiem czy jakakolwiek z tych książek to omawia nawet w minimalnym zakresie. Co dalej... myślę, że reszta to po prostu wytrwałość, a nie patenty na rację. Ja nie znam w sumie jako takich wzorców projektowych - wszystkie techniki jakie znam sam wymyśliłem i stosuję. Dopiero po jakimś czasie okazuje się, że np. to co ja wymyśliłem jest wzorcem projektowym. Do wszystkiego można dojść samemu jak się pozna składnię języka. Dobrze też znać boost::shared_ptr'a, pouczyć się programowania wielowątkowego, naukę komunikacji sieciowej i poznać jakąś bibliotekę graficzną. Reszta... to po prostu własny wkład i pomysł na projekt. Im więcej się podejmuje samodzielnej pracy tym więcej się nauczyć można. Książki... osobiście nie czytam ich. Zazwyczaj kończy się na przejrzeniu spisu treści, czasem coś fajnego się z pozoru trafi, ale docelowo okazuje się, że rozwiązania przedstawiane w książkach to żenada. Wyjdź z założenia, że książki są pisane przez osoby, które chcą zarobić jakieś pieniądze i są efektem jakiejś pracy magisterskiej (naukowej) aniżeli pisane przez eksperta. Póki masz małą wiedzę to warto o jakąś książkę zaczepić ale później... to Internet jest dużo lepszym źródłem informacji w szczególności gdy zna się dobrze angielski bo można znaleźć więcej ciekawych artykułów aniżeli jakakolwiek polska książka.

Oczywiście to tylko moje zdanie. Być może inni użytkownicy się z nią nie zgadzają i widzą milion zalet w czytaniu książek i poznawaniu rozwiązań jakie sugerują autorzy. U mnie książki robią głównie za dekorację na półce. Jak chcę coś znaleźć i wydaje mi się, że w książe jest takowe rozwiązanie okazuje się zazwyczaj, że informacje są tam żenujące i 95% to ogólniki, a 5% to jakaś implementacja w przeciętnym wykonaniu i niezdatna do wykorzystania we własnym projekcie.

Wiem, że istnieje taka książka jak "Wzorce projektowe", która może mieć dużo cennych informacji dla programisty i chciałbym ją sobie kupić, niemniej jednak nie mam czasu pójść zapolować na tą książkę :) To by było na tyle.
P-16276
Rantrave
» 2010-04-21 23:37:22
Osobiście zakupiłem Programowanie dla początkujących w C++ Toma Prata wyd.Helion. Akurat z tej pozycji jestem zadowolony, szukałem książkę, która zakłada, że umiesz tylko włączyć komputer i ma cię nauczyć programować i to robi. Tłumaczy wszystko od totalnych podstaw, uwzględniając co się dzieje w komputerze i jak pewne rzeczy i mechanizmy w C++ działają. Tłumaczy obszernie, zwięźle i trafnie. Przykłady obrazują dany problem ale nie są one do niczego przydatnego niż do zrozumienia problemu. Książka ok.

Co do algorytmów, ogólnie poleca się Wprowadzenie do algorytmów Thomasa Cormena więc i o tym tutaj wspomnę.
P-16279
Elaine
» 2010-04-22 14:43:06
Do wszystkiego można dojść samemu jak się pozna składnię języka.
O RLY? To ja znajdę gramatykę (w końcu to jest niezły sposób na opisanie składni) jakiegoś języka, o którym nikt nie słyszał i każę komuś coś w tym napisać.

Dobrze też znać boost::shared_ptr'a
Jakby tu nie było "::shared_ptr'", to nawet by to miało sens, bo bez boosta C++ jest jeszcze gorsze niż normalnie. W tej chwili go za bardzo nie ma - co komu po znajomości jednej małej zabawki o dosyć ograniczonej liczbie zastosowań?

poznać jakąś bibliotekę graficzną
Dyskusyjne jak cholera - a co, jak OP ma zamiar pisać coś, gdzie tego typu klamoty są psu na budę?

Wyjdź z założenia, że książki są pisane przez osoby, które chcą zarobić jakieś pieniądze i są efektem jakiejś pracy magisterskiej (naukowej) aniżeli pisane przez eksperta.
Jasne, jeśli mówimy o książkach (tych tańszych) traktujących o podstawach. Jeśli chodzi o poważniejsze pozycje, to zdanie to nie trzyma się kupy (weźmy na przykład dragon book). Ergo, nie generalizuj. Albo i sobie generalizuj, ale miej świadomość, że w takim razie wszyscy ludzie to zbrodniarze (no bo w końcu Stalin był człowiekiem!).

Internet jest dużo lepszym źródłem informacji w szczególności gdy zna się dobrze angielski bo można znaleźć więcej ciekawych artykułów aniżeli jakakolwiek polska książka.
Porównanie nie jest fair. Porównaj angielski internet z angielskimi książkami (komuny już nie ma, nikt nie zabrania zamawiania książek w języku angielskim) bądź polski internet z polskimi książkami.
P-16290
« 1 »
  Strona 1 z 1