Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

Przyjaźń klas

Ostatnio zmodyfikowano 2016-09-08 22:32
Autor Wiadomość
latajacaryba
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2016-09-06 23:37:41
Ok, super, dzięki za wszystko, zamykam temat :)
P-151524
mateczek
» 2016-09-06 23:38:37
jeszcze funkcji wczytaj nie ma napisanej !!! ogólnie trochę sieczka !!!
konstruktorów brak !!!

C/C++
#include <iostream>
using namespace std;
class Prostakat;
class Punkt
{
    friend class Prostakat;
    string nazwa;
    float x, y;
public:
    Punkt( string _name = "a", float _x = 0, float _y = 0 ) {
        nazwa = _name;
        x = _x;
        y = _y;
    }
};

class Prostakat
{
    string nazwa;
    float x, y, wysokosc, szerokosc;
public:
    Prostakat( string _nazwa = "brak", float _x = 0, float _y = 0, float wys = 1, float szer = 1 ) {
        nazwa = _nazwa;
        x = _x;
        y = _y;
        wysokosc = wys;
        szerokosc = szer;
    }
    void sedzia( Punkt pkt ) {
        if(( pkt.x >= x ) &&( pkt.x <=( x + szerokosc ) ) &&( pkt.y >= y ) &&( pkt.y <=( y + wysokosc ) ) )
             cout << endl << "punkt " << pkt.nazwa << " nalezy do prostokata.";
        else
             cout << endl << "punkt " << pkt.nazwa << " nie nalezy do prostokata.";
       
    }
};
int main()
{
    Punkt pkt1( "A", 3, 1 );
    Prostakat p1( "prostakat", 0, 0, 6, 4 );
    p1.sedzia( pkt1 );
}
P-151525
latajacaryba
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2016-09-06 23:39:55
Panie Mateczek, pisałem że podaje tylko NIEZBĘDNE do zrozumienia problemu wycinki kodu. Po co komu był konstruktor kiedy miałem problem z metodą?
P-151526
mateczek
» 2016-09-06 23:48:51
sorki ten program w całości z konstruktorami zmieścił mi się w 40 linijkach i w jednym pliku :P. Jeśli coś można wrzucić w jednym pliku to lepiej tak zrobić bo robię ctrl+c ctrl+v wciskam zieloną strzałkę i mi się kompiluje !!! I na czerwono podświetla błędy. Polowe analizy robi za mnie IDE a ja nie muszę analizować każdej linii kodu.
P-151527
latajacaryba
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2016-09-07 23:06:01
Masz rację, jesteś lepszy w programowaniu ode mnie. Bo widzisz, ja nie umiem zmieścić tego w 40 linijkach, pewnie nie znam funkcji bibliotecznych które by mi to umożliwiały, więc tak. Jesteś lepszy. Ty, który uczysz się ponad rok, bo Twój pierwszy wpis był z 12 września 2015r. Jesteś lepszy ode mnie który na poważnie zaczął naukę 3 miesiące temu. Gratulację :)
Tylko to tak, jakby licealista podszedł do ucznia podstawówki i śmiał się, że mało wie ;)
Nie wspominając o tym, że program był tworzony specjalnie w 3 plikach, by popracować na plikach nagłówkowych.
P-151536
mateczek
» 2016-09-08 00:27:19
To nie tak.  Nie czytałem nawet jakoś szczególnie wnikliwie wszystkich wątków. Wkleiłem kod do IDE i poprawiłem lub dopisałem tam gdzie mi czerwone kropki z błędami pokazało. Zrobiłeś funkcję sędzia tak jakby była in-line (ok wiem, że to wynik pomyłki) ale mnie to zasugerowało że masz tylko jeden plik a brak rozwinięcia konstruktora jest również niedopatrzeniem. Nawet się nie skroiłem, że masz tam więcej niż jeden plik !!! I rozwinięcia metod masz gdzie indziej!!!  (zmyliła mnie funkcja sędzia).  Myślałem, że ci się klamry pokopały i dlatego dałeś ją na zewnątrz klasy.

PS. Kod który wkleiłem w poście wyżej to całość jeden plik. możesz zrobić copy-pastle i go skompilować !!!! ma to ze 40 linij właśnie !!!
P-151538
karambaHZP
» 2016-09-08 05:44:02
konstruktorów brak !!!
Ctory są domyślne i nie musi ich deklarować jeśli ma zamiar tworzyć obiekty domyślnym,
a później wypełniać danymi metodą wczytaj.
P-151540
mateczek
» 2016-09-08 08:03:59
@up Po prostu kolega nie umieścił ich rozwinięcia. Ja wkleiłem ten kod do swojego pliku i mi się zapluło o te funkcje. Myślałem, że kolega umieścił działający kod dlatego napisałem uwagę o konstruktorach. Kolega umieścił luźne fragmenty a rozwinięcia konstruktorów miał w innym pliku i zwyczajnie ich nie wrzucił !!! Chyba już się wytłumaczyłem z mojego niedopatrzenia i pobieżnego przeczytania wątku?? :P
P-151541
1 « 2 » 3
Poprzednia strona Strona 2 z 3 Następna strona