Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

Cyberbezpieczeństwo a informatyka na PWr

Ostatnio zmodyfikowano 2020-07-14 21:24
Autor Wiadomość
latajacaryba
Temat założony przez niniejszego użytkownika
Cyberbezpieczeństwo a informatyka na PWr
» 2020-07-14 01:13:22
Hej,
zastanawiam się jako tegoroczny maturzysta nad kierunkiem studiów na Politechnice Wrocławskiej. Dotąd myślałem jedynie o informatyce, ale przeglądam kierunki i natknąłem się na cyberbezpieczeństwo. Zainteresowało mnie to, bo choć nie myślałem by iść w tym kierunku, to może jednak? Problem, że nigdy nie miałem z tym do czynienia, a z tego co widzę, to całkiem rozległy obszar. PWr twierdzi, że mógłbym pracować w kilku zawodach, jednakże większość z nich nic mi nie mówi. Co więcej, martwi mnie trochę brak jakiegoś powiązania perspektyw pracy z programowaniem... i tak, ja wiem, że to mogę zawsze robić na własną rękę, ale trochę słabo kończyć studia i pracować w zupełnie innym zawodzie. Przechodząc więc do meritum, czy ktoś kto być może studiował cyberbezpieczeństwo - może nawet na PWr - jest w stanie powiedzieć mi, jak to tam wygląda, a osoby siedzące w branży jakie są potem możliwości pracy? Jedyne co mi przychodzi do głowy ze ścieżek, którymi mógłbym być zainteresowany to inżynieria wsteczna. Na pewno nie chciałbym porzucać programowania. Z góry dzięki za pomoc.
P-177379
garlonicon
» 2020-07-14 21:24:47
przeglądam kierunki i natknąłem się na cyberbezpieczeństwo
Sam kierunek jest dość nowy, wcześniej go tam nie było. Na pewno warto zajrzeć do planu studiów, programu nauczania i innych pdfów w ten deseń, tam gdzieś zwykle jest rozpiska z nazwami przedmiotów, z liczbą ECTS-ów za każdy przedmiot, z podziałem na semestry, opisem każdego kursu i innymi tego typu szczegółami. Jak masz konto w systemie, to pogrzebaj w zakładkach, gdzieś na pewno to znajdziesz, a warto o tym wiedzieć jak najwcześniej.

PWr twierdzi, że mógłbym pracować w kilku zawodach, jednakże większość z nich nic mi nie mówi.
A to już zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Na pewno nie radzę czekać do końca studiów z szukaniem pracy, bo około szóstego semestru trzeba mieć zaliczone praktyki, więc dobrze byłoby już wcześniej się gdzieś zakotwiczać. Dlatego jak gdzieś mniej więcej na wiosnę usłyszysz o tym, że dla chętnych są dostępne jakieś testy od pracodawców, to idź tam, bo w ten sposób możesz się załapać na pierwszą pracę i poznać od strony praktycznej, czego konkretnie pracodawcy oczekują.

wiem, że to mogę zawsze robić na własną rękę, ale trochę słabo kończyć studia i pracować w zupełnie innym zawodzie
Na pewno nie licz na to, że na studiach krok po kroku zostaniesz doprowadzony do celu. Im więcej się nauczysz poza studiami, z im większą wiedzą wchodzisz na studia i im lepiej sam o siebie zadbasz, tym lepiej na tym wyjdziesz. Jeśli będziesz wiedział za dużo, to po prostu będziesz miał lżej i więcej czasu zostanie na ciekawe projekty i rozwijanie swoich zainteresowań. A jak za mało, to będziesz się męczył, bo w przeciwieństwie do szkoły średniej, tam możesz trafić na mniejszy nacisk na systematyczność, przez co przed sesją może się okazać, że masz sporo rzeczy na głowie, gdy na przykład okaże się, że w czasie semestru trzeba było robić niewiele, a całość kończy się egzaminem, od którego wszystko zależy.

Problem, że nigdy nie miałem z tym do czynienia, a z tego co widzę, to całkiem rozległy obszar.
W sensie, że nigdy nie robiłeś zadań z http://www.wechall.net/ albo innych podobnych stron? Bo ogólnie rzecz biorąc, to sporo rzeczy się do tego właśnie sprowadza, że masz tego typu zadania, na wspomnianej stronie znajdziesz kilkadziesiąt innych, możesz sobie poćwiczyć, jeśli nie wiesz, z czym się to je.

czy ktoś kto być może studiował cyberbezpieczeństwo - może nawet na PWr
Ja tam studiowałem zwykłą informatykę na PWr, także o samej uczelni mogę trochę poopowiadać. Chociaż oczywiście lepiej popytać aktualnych roczników, a przede wszystkim wejść na https://polwro.pl/, gdzie masz całe forum poświęcone głównie PWr i poczytać sobie trochę tematów, pogadać z ludźmi i zorientować się trochę, jak tam teraz wygląda sytuacja.

Jedyne co mi przychodzi do głowy ze ścieżek, którymi mógłbym być zainteresowany to inżynieria wsteczna.
Jeśli miałeś do czynienia z takimi narzędziami, jak https://ghidra-sre.org/, to pewnie mniej-więcej kojarzysz, jak w praktyce wygląda inżynieria wsteczna. Przy czym warto wiedzieć, że w praktyce jest to w ogromnej części asemblerowa dziabanina i trzeba jednak nadal dość sporo pomagać tym programom, aby zaczęły produkować coś sensownego. Bo choćby takie rep movsb może być błędnie zamienione na
memcpy()
 i wtedy wysokopoziomowo może się okazać, że wyprodukowany kod nie robi niczego sensownego, więc znajomość assemblera będzie tutaj dość ważna, jeśli zechcesz zapuścić tam korzenie.

Na pewno nie chciałbym porzucać programowania.
Jeśli rzeczywiście to lubisz, jeśli to Twoja pasja, to nie porzucisz. Informatyka jest na tyle szeroka i ma tyle odnóg, że na pewno coś sobie znajdziesz. Poza tym, jeśli chodzi zarówno o cyberbezpieczeństwo, jak i o inżynierię wsteczną, to jest tam jeszcze mnóstwo do zrobienia, więc nudzić się nie będziesz, jeśli masz otwartą głowę i sporo własnych pomysłów.
P-177382
« 1 »
  Strona 1 z 1