Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

Problem z usunięciem danego obiektu w klasie

Ostatnio zmodyfikowano 2021-01-27 23:53
Autor Wiadomość
maateusz11
Temat założony przez niniejszego użytkownika
Problem z usunięciem danego obiektu w klasie
» 2021-01-25 23:00:36
Witam mam problem z usunięciem klienta ,dokładnie chciałbym usunąć danego klienta podając jego numer telefonu.
C/C++
#include <iostream>


using namespace std;

class Klient
{
public:
   
string imie;
   
string nazwisko;
   
int pesel;
   
int telefon;
   
int ttelefon;
   
int numer_pokoju;
   
   
   
void dodaj_klienta()
   
{
       
cout << "DODAWANIE KLIENTA" << endl;
       
cout << "Podaj imie: ";
       
cin >> imie;
       
cout << "Podaj nazwisko: ";
       
cin >> nazwisko;
       
cout << "Podaj numer telefonu: ";
       
cin >> telefon;
       
cout << "Podaj pesel: ";
       
cin >> pesel;
       
cout << "Wpisz numer pokoju klienta: ";
       
cin >> numer_pokoju;
       
cout << "DODANO KLIENTA!" << endl;
       
   
}
   
   
   
void szukaj_klienta()
   
{
       
cout << "Wyszukiwanie klienta" << endl;
       
cout << "Podaj numer telefonu klienta: ";
       
cin >> ttelefon;
       
if( ttelefon == telefon )
       
{
           
cout << "Imie: " << imie << endl;
           
cout << "Nazwisko: " << nazwisko << endl;
           
cout << "Pesel: " << pesel << endl;
           
cout << "Telefon: " << telefon << endl;
           
cout << "Pokoj nr: " << numer_pokoju << endl;
       
}
       
else cout << "W bazie nie ma takiego numeru telefonu!" << endl;
       
   
}
}
;

int main()
{
   
Klient k1;
   
k1.dodaj_klienta();
   
k1.dodaj_klienta();
   
k1.dodaj_klienta();
} return 0;
P-178025
pekfos
» 2021-01-26 17:41:48
Twoja baza trzyma dane zawsze jednego klienta, usuwanie go nie ma w tym momencie sensu. Operacje dodaj_klienta() i szukaj_klienta() bardziej by pasowały do klasy która jest faktyczną bazą danych, a więc przechowującą wiele obiektów typu Klient.
P-178035
maateusz11
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2021-01-26 18:14:33
Głównie chodzi mi o to żeby móc usunąć danego klienta po jego numerze telefonu. Operacje szukaj klienta stworzyłem tylko po to żeby sprawdzić czy usunąłem danego klienta. Chciałbym móc usunąć go za pomocą if tylko nie mam pojęcia czy jest to  w ogóle możliwe a jak jest to prosiłbym o jakąś wskazówkę lub kawałek kodu który jest w stanie usunąć danego klienta.
P-178037
pekfos
» 2021-01-26 20:51:15
Usuwanie nie ma tu sensu. Jeśli koniecznie chcesz je mieć, to nadpisz dane odpowiednio zerami i pustymi napisami, albo po prostu dodaj kolejnego klienta, co i tak kasuje poprzedniego. Najlepiej podaj treść zadania bo z samego brzmienia pytań wynika, że obecny kod jest już zrobiony źle.
P-178038
maateusz11
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2021-01-26 21:32:00
Ci klienci są klientami hotelu dlatego potrzebuje usuwać tych którzy opuścili hotel. "Jeśli koniecznie chcesz je mieć, to nadpisz dane odpowiednio zerami i pustymi napisami" mógłbyś napisać coś więcej o tym?
"albo po prostu dodaj kolejnego klienta, co i tak kasuje poprzedniego." Tego zrobić nie mogę chyba rozumiesz wynika to z treści zadania.
P-178039
pekfos
» 2021-01-26 21:40:10
"Jeśli koniecznie chcesz je mieć, to nadpisz dane odpowiednio zerami i pustymi napisami" mógłbyś napisać coś więcej o tym?
Po prostu przypisz.
C/C++
zmienna = 0;

Tego zrobić nie mogę chyba rozumiesz wynika to z treści zadania.
I zadanie mówi że masz mieć maksymalnie jednego klienta?
P-178040
maateusz11
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2021-01-27 21:46:09
Nie rozumiem gdzie mam przypisać zmienna = 0 ?

Zadanie mam tak że mam menu i dodawanie klientów mam w pętli , dodaje ich ile chce ale mam problem z ich usunięciem szukałem  i nie mogę nic znaleźć co by mi pomogło w tym.
P-178043
pekfos
» 2021-01-27 22:02:03
Nie rozumiem gdzie mam przypisać zmienna = 0 ?
No w tej operacji usuwania, którą chcesz napisać. I nie dosłownie zmienna, a takie nazwy jakie mają pola w tej klasie. Do tekstów oczywiście przypisujesz wtedy "".

dodaje ich ile chce ale mam problem z ich usunięciem szukałem  i nie mogę nic znaleźć co by mi pomogło w tym.
W obecnym kodzie może i dodajesz ile chcesz, ale masz jednego klienta. Pewnie dlatego nie możesz nic znaleźć, bo próbujesz zrobić coś co fundamentalnie nie ma sensu - chcesz usunąć dane ze struktury, której nawet nie masz. Najpierw zrób dodawanie klientów, które coś robi z wczytanymi danymi. Poprawny sposób usuwania będzie zależeć od tego, na jaką formę przechowywania klientów się zdecydujesz. Raczej dużego wyboru nie masz, cokolwiek było omówione na zajęciach będzie tu oczekiwanym rozwiązaniem.
P-178044
« 1 » 2
  Strona 1 z 2 Następna strona