Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

Pytanie nietypowe - C++ i Qt - Bydgoszcz

Ostatnio zmodyfikowano 2023-04-04 10:16
Autor Wiadomość
TomaszR
Temat założony przez niniejszego użytkownika
Pytanie nietypowe - C++ i Qt - Bydgoszcz
» 2023-04-04 09:20:39
Cześć,

Nieco wyczerpałem możliwości gdzie indziej, dlatego pytam u Was na forum.
Realizuję właśnie projekt rekrutacyjny na developera C++ i Qt dla klienta w Bydgoszczy.
Przetrzepałem chyba wszystkich na LinkedIn i niestety Bydgoszcz nie jest miastem obfitującym w developerów o tej specjalizacji.

Dlatego też - jest szansa że dla kogoś z forumowiczów byłby to ciekawy temat: https://teamquest.pl/75000 albo może znacie osoby pasujące do tej specjalizacji.

Jeżeli admin uzna to za spam - miałbym prośbę o zostawienie tego posta kilka dni, tak żeby właściwe osoby mogły zapoznać się i zareagować, potem można usuwać :)

Pozdrawiam
Tomasz
P-180096
DejaVu
» 2023-04-04 10:16:31
Firmy produkujące software w C++ doprowadziły same do tego, że jest znikoma ilość programistów C++. Moim zdaniem powody są dość oczywiste:
  • C++ jest dużo trudniejszym językiem programowania do opanowania niż większość innych popularnych języków takich jak np. C#.
  • Programistom C++ stawia się dużo większe oczekiwania niż programistom innych języków (znajomość algorytmiki, złożoności obliczeniowej, znajomość niuansów kompilatorów, znajomość dziwnych bibliotek bo w standardzie prawie nic nie ma, umiejętność pisania kodu tak, aby nie generować wycieków pamięci).
  • Programistom C++ płaci się mniej niż programistom C# czy Java (czytaj: nie dość, że praca jest bardziej wymagająca i jest dużo większy próg wejścia to w dodatku jest dużo mniej płatna).
  • Aby znaleźć pracę w C# jako junior to wystarczy rok/dwa nauki/kodowania. Aby znaleźć pracę w C++ jako junior to cztery lata nauki/kodowania/pisania gier może być za mało.
  • Sporo bibliotek w C++ jest na licencji GPL (jedna wielka bakteria zabijająca produktywność komercyjnych projektów).
  • Jeszcze więcej bibliotek używanych w C++ jest napisanych w C, więc trzeba palić czas na napisanie sensownego wrappera, aby dało się wygodnie używać jej w C++.
  • Nawet jak istnieją wrappery na biblioteki C lub ich odpowiedniki w C++ to również ich API lub wydajność/stabilność pozostawia wiele do życzenia.

Choć osobiście preferuję C++ znacznie bardziej niż inne języki programowania (i uważam, że mam kompetencje Seniora/Architekta C++) to przekwalifikowałem się na C# dewelopera bo... lepiej płacą. W dodatku w języku C# dużo szybciej wytwarza się oprogramowanie, bo po prostu są tam gotowe biblioteki do wszystkiego czego używa współcześnie rynek, więc zamiast budować miesiącami narzędzia można skupić się od razu na budowaniu produktu, co dla firmy jest finalnie tańsze i szybsze do dostarczenia na rynek. Ot i cała historia.

C++ oczywiście nie zniknie prędko z rynku, ale sektor się po prostu kurczy.
P-180097
« 1 »
  Strona 1 z 1