Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

[C++] Code::Blocks nie kompiluje

Ostatnio zmodyfikowano 2010-10-14 10:07
Autor Wiadomość
SeaMonster131
Temat założony przez niniejszego użytkownika
[C++] Code::Blocks nie kompiluje
» 2010-10-13 21:08:43
Kilka razy natrafiłem na "błąd" w Code::Blocks 10.05. Otóż piszę sobie jakiś tam program no i go kompiluję. Po jakimś tam razie kompiluję a tu nic sie nie zmieniło w moim programie a zmieniłem kod działania programu. Czyli "kompilacja przebiegła pomyślnie ale sie program nie skompilował poprawnie" :)
Po prostu C:B pokazuje że program sie kompiluje ale tak naprawde sie nie kompiluje.
Spotkał sie ktoś może z podobnym problemem (i wie jak go rozwiązać)?
P-22774
ison
» 2010-10-13 21:17:02
program składa się z 1 pliku .cpp?
w przypadku dołączania bezpośrednio headerów .h zazwyczaj jest tak, że gdy po skompilowaniu programu zmienisz w nim cokolwiek to i tak IDE nie będzie tego brało pod uwagę i uruchomi program bez kompilacji

przykładowo dla:
main.cpp
C/C++
#include "Foo.h"

int main()
{
    MyFooFunc();
}
Foo.h:
C/C++
#include <cstdio>

void MyFooFunc()
{
    printf( "!!!!" );
}
w powyższej sytuacji po skompilowaniu kodu możemy nawet wywalić całą funkcję MyFooFunc z Foo.h, a i tak po próbie ponownej kompilacji program się uruchomi - a przynajmniej u mnie się tak często zdarza, nie mam pojęcia z czego to wynika
P-22775
malan
» 2010-10-13 21:30:58
Ja się spotkałem z tym "błędem". Modyfikowałem kod programu, kompilowałem i uruchamiałem "ręcznie" (tzn. nie za pomocą C::B). Nagle patrzę, a tu w konsoli widzę tekst "abc", a w kodzie "xyz"... Co się okazało? Pomyliłem wersje ;p. Wchodziłem do katalogu /Relase, a C::B był ustawiony na kompilację w wersji /Debug.
Spotkałem się z jeszcze jedną rzeczą (chyba w Visualu). Mianowicie po modyfikacji kodu kompilator wykrył błędy, ale nie poinformował mnie o tym tak jak zawsze - nie przerwał kompilacji tylko uruchomił ostatni poprawny built.
P-22776
SeaMonster131
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2010-10-13 21:38:09
Projekt składa się z 4 plików .cpp oraz 4 plików .h

Hmm...błędów nie powinno być bo wcześniej sie wszystko kompilowało w tym projekcie a ja tylko false na true zmieniłem :)
P-22777
malan
» 2010-10-13 21:41:27
W takiej sytuacji to stawiam skrzynkę browarów, że to Ty gdzieś zrobiłeś błąd w kodzie lub czegoś nie dopatrzyłeś.
P-22778
SeaMonster131
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2010-10-13 21:47:53
Jeżeli program sie wcześniej kompilował, a ja teraz zmieniłem wyświetlanie aplikacji z fullscreen na tryb normalny, okienkowy, to nie sądze żebyś był gdzieś błąd choć na to wskazuje...
Hmm..no cóż, teraz wyłącze już kompa, jutro włącze i bd dalej szukał to może wpadne na rozwiązanie... :)
P-22779
wojos
» 2010-10-13 21:49:13
Może zadam głupie pytanie: a kliknąłeś Build (ctrl+f9) czy Compile current file (ctrl+shift+f9)?
I czy log wyświetlił info o kompilacji czy o linkowaniu też? (jeśli używasz GCC to  ostatni komunikat po pełnej budowie (kompilacja+linkowanie) zawiera informacje o wielkości stworzonego pliku i jego lokalizacji)
P-22780
SeaMonster131
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2010-10-14 10:02:39
Hm..już doszedłem gdzie był błąd. Nie w kodzie ale linker nie mógł znaleźć odpowiedniego pliku (dziwne, bo ten plik tam jest i wcześniej go znalazł...) :)
Naciskałem zawsze Build and Run, ale @up zapytałeś sie czy nacisnąłem to czy to, więc nacisnąłem te CTRL+F9 i wtedy pokazał sie error właśnie ten o braku pliku.
Heh, dzięki za pomoc :)
P-22782
« 1 » 2
  Strona 1 z 2 Następna strona