Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

Pytania dotyczące zawodu programisty

Ostatnio zmodyfikowano 2011-08-01 19:32
Autor Wiadomość
LordGierXIV
Temat założony przez niniejszego użytkownika
Pytania dotyczące zawodu programisty
» 2011-07-30 00:33:32
witam mam zamiar w przyszłości zostać programistą i sie utrzymywać z programowania dla tego mam pare pytań odtyczących tego zawodu. jeśli ktoś ma czas i wie dużo na ten temat i odpowie z radością przeczytam odpowiedz:
1. czy pujść do liceum matematyczno informatyczno fizycznego to dobry pomysł? i jak sie nazywają studia na których uczą programowania? poprostu informatyczne?
2. ile zarabia przeciętny programista tak średnio może być też od ilu do ilu
3. czy programista pracuje zazwyczaj w domu czy w jakimś biurze pisze?
4. wasze osobiste uwagi dotyczące tego zawodu

dzięki za pomoc :)
P-37595
akwes
» 2011-07-30 00:57:26
Przede wszystkim pamiętaj że każda literówka w kodzie = program się nie kompiluje.

pujść
Jeżeli korzystasz z dobrych przeglądarek, to one podkreślają błędy w pisowni więc albo je ignorujesz albo używasz IE :P

1. Profil mat-inf, fiz-inf, cokolwiek-inf to programowanie w pascalu i skoki 2D oraz internet, myślę że przez pierwszy rok nie zajdziesz dalej niż jakbyś zaczął uczyć się z » KursyKurs C++ kurs. Dobry kurs, i zajdziesz o wiele dalej niż w szkole. Skoro interesuje Cię informatyka to pewnie chcesz pisać maturę z informatyki. Liceum nie przygotuje Cię do tego w prawie żadnym stopniu. Aby zdać maturę dobrze trzeba znać bardzo dobrze Excela, Accessa i wybrany język programowania.

Na studiach również nikt nie nauczy Cię programować, pokaże Ci może 2-3 języki. Zwykle Pascal, C/C++ i Java. Każdy poznasz w stopniu, który pozwoli Ci napisać kilka klas na krzyż i nic więcej. W liceum byłem, informatyk był idiotą, przyznawał mi rację dopiero kiedy matematyczka mi ją przyznawała, a spieraliśmy się o podstawowe prawa matematyczne. Przeniosłem się po roku do technikum i nie żałuję. Musisz wybrać co wolisz, uczyć się sam informatyki w liceum, czy samemu do matematyki i polskiego w technikum.

2. Zależy od kraju, od dziedziny. Programista to programista PHP, programista C++, programista gier, programista aplikacji. Z czego każdy z poza PHP (które tu ewidentnie do słowa programista nie pasuje :P ) dzieli się na jeszcze mniejsze kategorie. Programista gier na programistę DirectX, OpenGL czy gier 2D opartych o różne biblioteki, tak i ten od aplikacji na programistę QT, programistę WinApi... Długo wymienić czym się zająć i co da największą kasę? Nie wiem, sam mam ten problem.

3. Zwykle praca w domu oznacza bycie freelancerem, trzeba samemu zdobywać klientów. Więc są programiści domowi i są biurowi.

4. Po czterech godzinach szukania zgubionego średnika w kodzie, pół litra nie wystarcza.
P-37596
yoogi
» 2011-07-30 01:33:58
Ja bym ci polecił pójść do technikum. W technikum masz przynajmniej egzamin zawodowy i potem masz papier "technik informatyk". Co prawda żeby zostać programistą trzeba mieć studia skończone, ale zawsze mieć lepiej taki papier niż nic, tak jak po liceum i w razie czego można pracować w jakimś malutkim sklepiku komputerowych :)
P-37600
akwes
» 2011-07-30 01:43:24
Oj ze studiami skończonymi to przesadzasz :P
Jak pokażesz że umiesz, i że studia chcesz zaoczne to jest spora szansa że Cię przyjmą. Bo i tak, wielu programistów których pytałem to "studia to papier, nic więcej, tylko po to żeby nie wywalili Twojego CV przypadkiem".
P-37602
SeaMonster131
» 2011-07-30 09:37:26
2. ile zarabia przeciętny programista tak średnio może być też od ilu do ilu
Ostatnio też chciałbym być w przyszłości programistą i czytałem właśnie na czym to polega, ile taki programista zarabia.. Tak ogólnie to, to zależy od wielkości firmy, języka i doświadczenia (wiadomo, programista PHP zarobi mniej niż programista C++, ale np programista php z 10 letnim doświadczeniem zarobi więcej niż programista C++ zaraz po studiach..). Natrafiłem na jakiś artykuł, jakaś niemiecka firma szuka programisty java, z kilkuletnim doświadczeniem, za 11tys zł. W Warszawie jakaś firma oferowała 50zł za godzinę. Zauważyłem też, że teraz firmy szukają więcej programistów Java (zwykłe jak i też J2ME) niż C/C++/C#. Ale jak będzie za te kilka lat? Kto wie :P
P-37605
Mrowqa
» 2011-07-30 13:53:30
Też się interesuję tym zawodem i także jestem ciekaw tych kilku informacji :)
Znajomi mówili, że jak zamierzam iść na studia to żeby wziąć zdecydowanie liceum niż technikum... jednak teraz tak myśląc w technikum dużo więcej się nauczę :)

Co do zarobków to mogę coś powiedzieć ;)
Kolega oglądał w telewizji (wiadomości?), że jakaś firma szukała programisty. Zgłosiło się pięciu - trzech mniej doświadczonych i dwóch profesjonalistów. Zaproponowali 20tys. zł/mc i profesjonaliści odmówili, z tego powodu ci pozostali zostali przyjęci.
Zarobek zależy od doświadczenia i to w dużym stopniu (jak już wspominał kolega wyżej). Słyszałem też, że chętniej przyjmują żonatych niż kawalerów, bo im zależy na utrzymaniu rodziny (ale to raczej wiesz :P).

3. Zwykle praca w domu oznacza bycie freelancerem, trzeba samemu zdobywać klientów. Więc są programiści domowi i są biurowi.
Nie ma to jak reklama, co? Założyłem sobie konto na kilku portalach społecznościowych, dałem linka do moich programów i ściągnięć było o wiele więcej :) Warto też mieć znajomości.

4. Po czterech godzinach szukania zgubionego średnika w kodzie, pół litra nie wystarcza.
Ile litrów było przed szukaniem tego średnika :P?

Pozdrawiam,
Mrowqa
P-37609
kamillo121
» 2011-07-30 14:53:38
Jedyne co dodam do tego zbioru informacji to treść:
Olejcie technikum. Dostaniecie po kilkanaście godzin tygodniowo przedmiotów zawodowych nie wliczając specjalizacji(specjalizacja to kolejne 6/7 godzin tygodniowo) i wielkie G się nauczycie. Chcecie programować zawodowo ? liceum mat-fiz, systematyczna nauka bo właśnie to się przydaje w dużej mierze. Programowania uczcie się w domu i wykorzystujcie umiejętności mat-fiz ze szkoły. Technikum nigdy nie da wam tego co da liceum!
Tak na boku, jeżeli kierujesz się tylko zarobkami to żaden programista z ciebie nie będzie.
P-37618
Thud
» 2011-07-30 15:04:57
Aż mnie zatkało. W technikum niczego się nie nauczysz?
W informatycznym może najwyżej się nauczysz podstaw Pascala i C++ z tego co wiem, ale że to marnowanie czasu? Że to marnotrawienie godzin? No, śmiecham hardo. W technikum więcej się nauczysz, bo masz wiele godzin przedmiotu. A zresztą to zależy też od innyc czynników - np. jakich ma się nauczycieli.
P-37621
« 1 » 2 3 4 5 6
  Strona 1 z 6 Następna strona