Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

kolejne pytania o słowa kluczowe

Ostatnio zmodyfikowano 2009-01-01 13:24
Autor Wiadomość
pekfos
Temat założony przez niniejszego użytkownika
kolejne pytania o słowa kluczowe
» 2009-01-01 00:32:26
otóż znalazłem kilka słów kluczowych i nie mam pojęcia co one robią :)
są to enum, static, friend  i virtual
proszę o szybką odpowiedź
P-3144
lynx
» 2009-01-01 01:58:24
static - oznacza, że chcemy aby zmienna istniała tylko w jednym pliku np. *.h.
enum - to typ wyliczeniowy c++, np. enum dzien{poniedzialek=1, wt=2...};
Najlepiej go stosować robiąc swój własny typ z użyciem typedef.

O virtual, czy friend będziesz musiał już sobie sam szukać, otóż jest to nieco bardziej skomplikowane i sam dokładnie nie znam tych słów. Do tego jest potrzebna większa wiedza. - jak zapewne zauważyłeś nie ma tego w kursie c++ na ddt.pl więc będzie o tym później.
P-3145
DejaVu
» 2009-01-01 06:23:23
friend - za pomocą tego słowa informujemy, że klasa X jest zaprzyjaźniona z klasą wewnątrz której użyliśmy tego słowa kluczowego.
virtual - metoda klasy jest wirtualna, tj. metoda, której działanie można podmienić na każdym kolejnym poziomie dziedziczenia i zmiana odniesie skutek nawet na najniższym poziomie (tj. na poziomie klasy w której metoda wirtualna została utworzona).

PS. Nie wiem po co 'szybko' jest Ci potrzebna ta informacja, skoro ledwie dowiedziałeś się o istnieniu tych słów kluczowych.
P-3146
pekfos
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2009-01-01 12:36:36
no racja:) nie musiało być szybko ale dzięki za odpowiedź
P-3149
manfred
» 2009-01-01 13:24:37
static - oznacza, że chcemy aby zmienna istniała tylko w jednym pliku np. *.h.
Wcale nie. Raz, że zgadza się, ale tylko jeżeli mówisz o pliku cpp. Pliki nagłówkowe są całkowicie olewane przez kompilator. Dwa - to słowo ma jeszcze dwa zastosowania. Statyczne zmienne w funkcji - zmienna wtedy tworzona jest tylko raz i przy każdym wywołaniu funkcji ma tą wartość, jaką miała po ostatnim. I oczywiście jeszcze statyczne składowe klasy - pozwala używać te statyczne składowe (zarówno zmienne jak i metody) bez posiadania obiektu klasy.
P-18680
« 1 »
  Strona 1 z 1