Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

[Visual C++] Pierwsza kompilacja

Ostatnio zmodyfikowano 2011-12-21 19:31
Autor Wiadomość
darvd29
Temat założony przez niniejszego użytkownika
[Visual C++] Pierwsza kompilacja
» 2011-12-21 16:20:25
Siema,
Mam WIELKI problem z tym oto programem :/ Przewertowałem już MASĘ różnych tematów o moim problemie, ale niestety żaden z podanych sposobów nie działał. Tak więc sam zakładam temat i pytam.

Chcę nauczyć się C++ na kursie z tej strony, na początku kursu pisze że nie ważne jaki program się wybierze to podane w kursie przykłady powinny działać wszędzie. Sprawdziłem nawet inne przykładowe kody z innych stron pisane w tym programie - i nie działają. Ale zacznę od początku.

Ściągnąłem Microsoft Visual C++ 2010 Express Edition razem ze SQL server i Silverlight. Program odpala się normalnie.

1 wariant: Klikam na "New", "Project", "Empty Project" (lub Win32 Project, ale o tym potem). Wpisuję nazwę, np. "test". Potem znów klikam "New", "File", "C++ file (.cpp)". Wtedy kopiuję:
C/C++
#include <cstdio>
int main()
{
    printf( "Test dzialania Code::Blocks" );
    return 0;
}

Klikam F7 (czyli build). Log:
1>------ Build started: Project: test, Configuration: Debug Win32 ------
========== Build: 1 succeeded, 0 failed, 0 up-to-date, 0 skipped ==========

I po tym F5 (czyli chyba kompilacja? Coś w tym stylu dopiero zaczynam więc nie wiem dokładnie :) W każdym razie po kliknięciu tego programik powinien się odpalić). I wtedy pojawia się problem:
Unable to start program "D:/Moja nazwa/Documents/Visual Studio 2010/Projects/test/Debug/test.exe"
Nie można odnaleźć określonego pliku.

I tego pliku rzeczywiście tam nie ma :/ Tak samo jest jeśli wybieram typ buildu "Release"
Teraz 2 wariant: Klikam na "New", "Project", "Win32 Project". Wpisuję nazwę, np. "test2". Przy tworzeniu wybieram "Windows application" i "Empty Project". Potem znów klikam "New", "File", "C++ file (.cpp)". Wtedy kopiuję:

C/C++
#include <cstdio>
int main()
{
    printf( "Test dzialania Code::Blocks" );
    return 0;
}

Klikam F7. Log:

1>------ Build started: Project: test2, Configuration: Debug Win32 ------
1>LINK : error LNK2001: unresolved external symbol _WinMainCRTStartup
1>d:\darvd29\documents\visual studio 2010\Projects\test2\Debug\test2.exe : fatal error LNK1120: 1 unresolved externals
========== Build: 0 succeeded, 1 failed, 0 up-to-date, 0 skipped ==========

Kiedy wybieram typ buildu "Release":

1>------ Build started: Project: test2, Configuration: Release Win32 ------
========== Build: 1 succeeded, 0 failed, 0 skipped ==========

Ale niestety jest ten błąd z brakiem .exe co wcześniej.
I tu pojawia się moje pytanie: Co robię źle? Uwaga: Dopiero zaczynam moją zabawę z programowaniem, więc proszę o wyjaśnienie krok po kroku :)
P-45987
DejaVu
» 2011-12-21 16:41:46

Visual C++

Tworzenie projektu

  • Uruchamiamy Visual C++ 2008 (lub inną wersję, którą posiadasz);
  • Z menu File wybieramy New / Project... (skrót klawiszowy: CTRL+SHIFT+N);
  • Na drzewku nazwanym Project types: wybieramy pozycję: Visual C++;
  • Na liście nazwanej Templates: wybieramy pozycję: Empty Project;
  • Nadajemy nazwę projektu (pole Name:) - dajmy na to: Nauka;
  • Zmieniamy ścieżkę w której ma się utworzyć projekt (możemy pozostawić bez zmian);
  • Tworząc nowy projekt warto utworzyć do niego solucję (zaznaczamy Create directory for solution).
  • Zatwierdzamy formularz klikając przycisk OK.

Dodawanie plików źródłowych do projektu

  • W panelu Solution explorer pojawił się nowo utworzony projekt;
  • Jeżeli panel Solution explorer jest niewidoczny można go włączyć skrótem klawiszowym CTRL+ALT+L;
  • Klikamy prawym klawiszem na projekcie Nauka (jeżeli nazwałeś projekt inaczej to nazwa będzie oczywiście taka jaką nadałeś podczas tworzenia projektu);
  • Z menu kontekstowego, które się pojawiło należy wybrać pozycję Add / New Item...
  • Następnie wybieramy plik z rozszerzeniem *.cpp, nadajemy mu właściwą nazwę (np. main.cpp) oraz zatwierdzamy przyciskiem Add.

Edytowanie kodów źródłowych plików należących do projektu

Aby mieć pewność, że edytujemy plik należący do projektu należy wybrać w panelu Solution explorer plik, który chcemy otworzyć. Plik otwiera się poprzez dwuklik, bądź wybranie pliku i naciśnięcie klawisza ENTER.

Kompilacja i uruchomienie projektu

Aby skompilować projekt wystarczy użyć skrótu klawiszowego F5.
P-45988
darvd29
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2011-12-21 18:45:56
Dzięki za pomoc, ale tak właśnie robiłem :) Tak czy siak już nie ważne bo pomogli mi userzy na innym forum ;) Oto rozwiązanie:

Po utworzeniu nowego projektu, zamiast z menu wybierać nowy plik, kliknij prawym na Source Files -> Add -> New item -> wybierz plik .cpp

Tak czy siak dzięki za chęci :)
P-45994
pekfos
» 2011-12-21 18:49:30
Klikam F7
:)
P-45998
DejaVu
» 2011-12-21 19:31:18
Problem w tym, że tak nie robiłeś i dlatego Ci nie działało :P Temat rozwiązany, więc zamykam.
P-46005
« 1 »
  Strona 1 z 1