Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

Dwumian Newtona

Ostatnio zmodyfikowano 2009-04-27 18:25
Autor Wiadomość
Mapet
Temat założony przez niniejszego użytkownika
Dwumian Newtona
» 2009-03-24 16:33:46
http://yfrog.com/5r51252014p

Mam takie zadanie jak pokazane na obrazku. Musze to napisać w c ale nie w tym jest problem tylko w samym wyliczeniu tego na piechotę.

Na obrazku widać od razu ze jest to dwumian Newtona i można to zapisać tak :

http://img164.imageshack.us/img164/6365/28858742.png

tylko ze wzór dwumianu newtona można zastosować dla liczby naturalnej n>=1. Przynajmniej z tego co mnie uczono(dopuszczam także możliwość całkowitego odmóżdżenia :D)

Mógłby mi ktoś to wytłumaczyć jak to się liczy?
P-4990
DejaVu
» 2009-03-24 18:29:51
Hm... tak czytałem Twojego posta ze 3 może 4 razy i szczerze mówiąc trudno dopatrzeć się jakiegoś sensu w Twojej wypowiedzi. Jedyne co wiem to, że chcesz policzyć to coś do czego dałeś pierwszy link. Ani kszty więcej nie rozumiem, zważywszy na to co napisałeś:
Musze to napisać w c ale nie w tym jest problem(...)

/edit:
Jedyne czym mogę zapodać na chwilę obecną to link do posta z forum: http://archiwum.ddt.pl/?GroupId=1033
P-4991
Mapet
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2009-03-24 19:02:33
Niepotrzebnie zamieściłem parę informacji i tekst wyszedł trochę niejasny dlatego teraz walne prosto z muru. Nie potrafię wyliczyć kolejnych wyrazów tego ciągu który jest pokazany w obrazku. Nie wiem gdzie robię błąd. np 2 wyraz ciągu mi wyszedł 1/24x a jak widać na obrazku powinien wyjść 1/4x itp. Przyznam ze pierwszy raz się spotkałem  żeby w dwumianie newtona była liczba ujemna rzeczywista. Chcialbym żebyś mniej więcej wytłumaczył mi jak to wyliczyć.
P-4995
DejaVu
» 2009-03-24 20:22:35
Gdzie tam masz dwumian z liczbą rzeczywistą? ja nie widzę.
P-4996
Mapet
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2009-03-25 12:37:49
W pierwszym linku kolo znaku sumy jest chyba dwumian. Przynajmniej wygląda tak na pierwszy rzut oka, pierwsze wyrazy tez by się zgadzały bo n nad 0 daje 1, a n nad 1 daje n, choć z drugiej strony ten "dwumian" nie spełnia założeń bo n,k są liczbami naturalnymi dodatnimi i ze n>=k. Biorę tez pod uwagę ze moje rozumowani jest całkowicie błędne ;p No i zastanawia mnie tez to założenie dlaczego -1<x<1 ? Skoro w mianowniku wystarczyłoby x<1.
P-5001
DejaVu
» 2009-03-25 18:39:05
Ja powiem Ci tak: dla mnie to się kupy nie trzyma. Masz niewiadome x, i oraz k.
x ma pozostać symbolem, bowiem to jest to zmienna, którą user może podstawić.
k to z symbolu sumy można wnioskować, że sumujesz do nieskończoności.
i to coś co jest stałe w tym wzorze i nie ma określonej wartości.

/edit:
Warto też tutaj dodać, że przyjmując k = i i tak nic z tego wzoru nie wynika. W momencie, gdy dwumian będzie stanowił zapis SymbolNewtona(4,i); to i tak nie zda on egzaminu, ponieważ i dąży prawdopodobnie do nieskończoności, a więc szybko zacznie zwracać symbol newtona wartość = 0;

/edit2:
Na wikipedii masz wzór z którego jasno wynika, że argumenty muszą być całkowite i nieujemne i muszą spełniać własność n<=k.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Symbol_Newtona

/edit3:
Ze wzoru, który podałeś nawet na kartce nie policzysz niczego. Argumenty dostałeś wyżej. Musiałeś źle przepisać zadanie, skopać nawiasy, zmienne, cokolwiek... ale na 100% jest w tym w wzorze błąd.
P-5014
Mapet
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2009-03-25 20:42:12
No wiesz ja sam tego zadania nie wymyśliłem.
Na zajęciach wykładowca kazał nam napisać program liczący takie wyrażenie bez użycia funkcji sqrt pow itp. Dla ułatwienia zadania dla nam kartki z rozpisanym tym wyrażeniem (patrz link pierwszy).

W przypadku tego zadania "i" jest to właśnie k ze wzoru na dwumian. Nie jestem pewny ale wydaje mi się ze to wyrażenie z pierwiastkiem (link 1)można zapisać w postaci (a+b)^n i z tego rozpisano ten dwumian. Im więcej z sumujemy ze sobą wyrazów  tym większa dokładność wyliczenia wyrażenia z pierwiastkiem (mianownik stale rośnie i kolejne wyrazy są coraz niższego rzędu).


P-5020
DejaVu
» 2009-03-25 21:16:27
Ile wynosi więc Dwumian(4,5) i ile wynosi Dwumian(5,4)?
P-5027
« 1 » 2
  Strona 1 z 2 Następna strona