Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

Nowsze karty graficzne i gry

Ostatnio zmodyfikowano 2012-10-27 01:12
Autor Wiadomość
Raziel
Temat założony przez niniejszego użytkownika
Nowsze karty graficzne i gry
» 2012-10-19 23:08:49
Wersja krótka:
Czy pisząc własne sterowniki do karty graficznej, można poprawić jej(tej karty) wydajność?
Pisząc lub je zmieniając, dodając coś. Z moich obserwacji wynika, że coś nie gra z obsługą OpenGL.
Jak jest to możliwe to jaki jest stopień trudności? Chce by nowsze karty obsługiwały starsze gry. 

Wersja dłuższa:
Coraz częściej spotykam się z sytuacją, w której pojawiają się problemy z grami po zmianie kompa na nowszy. Grami które działały bez zarzutu na starym kompie. Nowy komp ma lepsze osiągi pod każdym względem, a gry nie działają. Nawet pomimo najnowszych sterowników.

W Internecie jest mnóstwo tematów i informacji na ten temat. Zdania są podzielone. Jednak często winę zwala się na sterowniki. I chciał bym się dowiedzieć czy to prawda?
Sam jestem w tej sytuacji. Próbowałem odpalić starsza gierkę (Final Fantasy VIII) i kończyło się Blue Sercan’em. Na starszych sterownikach gra chodziła, ale strasznie muuuliiiiiiła, nie dało się grać.
Czytając fora znalazłem info, że to wcale nie jest zła karta graficzna. Jedynym problemem są sterowniki. Napisano, że Intel nie napisał sterowników obsługujących wszystkie funkcje karty.
Znalazłem coś takiego jak GMABooster, niestety są tylko wersje dla starszych kart Intela.
Z tego co wyczytałem i w sumie sprawdziłem to problem polega na obsłudze OpenGL. Gra Fronteir (z Amigi ^^) ale w nowszej wersji pod OpenGL 1.2 tnie mi się, mimo że program Open GL Extension Viewer pokazuje, że mam pełną obsługę aż do OpenGL2.0. Na starym, słabszym kompie działała płynnie.
Czy to faktycznie może być kwestia sterowników? Czy może po prostu nic nie da się zrobić (lutownica i heja :D)

Obecnie mam laptopa: Acer Aspire 5315 model ICL50
Procesor: T1400 1,73 GHz (dwurdzeniowy)
Ram: 2 GB (DDR2 – 533 MHz)
Grafika: GMA 965
Akcelerator graficzny: X3100

Będę wdzięczny za rady i sugestie :). Zresztą pewnie nie tylko ja bo takich tematów jest mnóstwo, gorzej z rozwiązaniami.


//Edit dorzucam wymagania sprzetowe dla gry Final Fantasy VIII w wersji PC (która odpalałem):
Pentium II 300 MHz, 64 MB RAM, akcelerator 3D. Gra chodziła, ale baaardzo powoli.
P-67102
akwes
» 2012-10-20 00:31:23
Zainstaluj sobie XPka to stare gry będą śmigać, jednak zapomnij o nowszych. Gry najczęściej nie działają z winy zmian w kolejnych wersjach systemu.

Jeżeli naprawdę stara gra to win 98. A jeżeli działa pod DOSem to DOSbox.
Dużą część starych gier idzie odpalić na VirtualBoxie, wystarczy włączyć akcelerację 3D. Oczywiście potrzeba wtedy dużo mocniejszego sprzętu (RAM i procek).
P-67105
Dragonit
» 2012-10-20 00:35:06
A wg mnie to wina i sterowników i nowszych kart graficznych, które nie obsługują dobrze starszych sterowników. Postęp technologiczny idzie do przodu a za nim i ich oprogramowanie. Na płynność gry nie wpływa tylko karta graficzna, ale także inne podzespoły komputera. Blue screeny wywala z niekompatybilności sprzętowej, sterowników, przegrzewania się podzespołów itp. Bardzo ważny jest także system operacyjny, system plików itd. Ciężko jednoznacznie określić przyczynę ale zdarzają się sytuacje, że dwie osoby mają podobną konfigurację sprzętową, u jednego gra działa a u drugiego już nie. 
P-67106
akwes
» 2012-10-20 00:36:47

zdarzają się sytuacje, że dwie osoby mają podobną konfigurację sprzętową, u jednego gra działa a u drugiego już nie.

Tutaj zawsze ma wpływ bałagan w systemie oraz szansa, że których element w sprzęcie jest wadliwy.

(Osobiście miałem taki problem z niekompatybilnym RAMem)
P-67107
Raziel
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2012-10-20 08:32:59
Dziękuję za wypowiedzi.
Jak chodzi o system operacyjny to mam własnie Windows XP sp 2. Wczesniej próbowalem na Win 7 i było to samo.
Oryginalnie na tym lapku był Windows Vista, ale recovery particion została usunięta przez poprzedniego własciciela. Czy jest mozliwe, że na Viscie działało by lepiej? Chciałem sprobować, ale nie moge odszukać Windowsa Visty w necie. Co więcej mam klucz z wersji Home Basic OEM i nie wiem czy klucz będzie pasował od innej wersji pobranej z neta (wie ktos skad mozna by zobyć taką wersje Visty?).
Bałaganu na kompie nie mam, przed i zaraz po formacie dokladnie to samo. Sterwoniki w kilku wersjach, w tym oczywiscie najnowsze.
Probowałem Linuxa, miałen Debiana. Ale poległem w obsludze, malo wsparcia w necie. Ciężko o dobry poradnik do Lunuxa. Chce jeszcze Ubnutu sprobować, podobno jest łatwiejszy.

Jak mozna sprawdzić te niekompatybilność sprzetową? Lub czy jakiś element jest wadliwy?


//Edit
Dostalem lapka z Windows 7, lapek się przegrzewał i od tak wyłanczał (nawet jak się nie zagrzał). Był tez problem z kursorem myszki, wpadał w szał, czasem przez kilka sem latał gdzie chciał. Czasem pisząc nagle przeskoczył na środek tekstu, starsznie to wkurzające.
Zmieniłem system operacyjny na XP i juz się nie resetuje, ani nie przegrzewa. Tzn i takmusze miec podkładke z wentylatorami, ale wtedy i ona nie starczała.
Lapek wiele razy sie przegrzał, może faktycznie coś się zepsulo. Są jakies testy czy coś do tego?
Dodam, że teraz tylko ten kursor dalej szaleje i nie jest to wina myszki.
P-67109
crash
» 2012-10-27 01:12:26
Przeczyść kompa CCleaner'em, poszukaj innych cudów do czyszczenia komputra, w najgorszym wypadku postaw system na nowo (rozwiązanie złe). Powgrywaj sterowniki, wszelkie service packi, gdzieś w twój komputer się wchodzi i ustawia się maksymalną wydajność (kosztem wyglądu okien). W grze wybierz minimalne ustawienia i próbuj. Spróbuj na innym komputrze odpalić na maksymalnej wydajności okien i na maksymalnej wydajności gry, cuduj z tymi ustawieniami w różnej kombinacji. Próbuj także na tym lapie-topie. Może programiści pili jak grę tworzyli i to wina gry a nie sprzętu ;p

Co do Visty, jest na necie, jest, choćby na chomiku. A co do Linuxa, tak, godny polecenia jest Ubuntu, kilka dni temu wyszła wersja 12.10. Chodzi całkiem spoko, acz jeśli by bezbłędnie poszła instalacja Code::Blocks to miałbym aureolę nad głową ;]

Jeszcze krótka nota o sprzęcie. Procesor poza taktowaniem mma także inny, ważny parametr, który jeśli nie zgrywa się np. z ramem, to chodzi wolniej. Nie pamiętam jak to dokładnie jest, wiem ino, że trzeba ostrożnie dobierać sprzęt między sobą, bo jeśli któraś część, np. karta grafiki nie będzie pasowała z taktowaniem do reszty, to będzie spowalniała cały komputr

Maksymalna wydajość (win7): Panel sterowania\System i zabezpieczenia\System -> zaawansowane ustawienia -> wydajność: ustawienia -> dopasuj do uzyskania najlepszej wydajności

zastosuj, galop. W wiście wio bodaj jest podobnie
P-67625
« 1 »
  Strona 1 z 1