Biblioteki C++
Tworzenie wypunktowania
[lekcja] Tworzenie wypunktowania w treści - omówienie znacznika [pkt] ... [/pkt].Parser STC dostarcza wiele mechanizmów do formatowania treści. Tym razem zajmiemy się tworzeniem wypunktowania. Wypunktowanie tworzy się za pomocą znaczników [pkt] ... [/pkt].
Na początek zajmiemy się tworzeniem wypunktowania w treści w trybie podstawowym.
Trybem podstawowym wypunktowania nazywamy stan, w którym znacznik [pkt] nie posiada parametru rozszerzającego jego funkcjonalność. O trybie rozszerzonym dowiesz się później. |
Wypunktowanie w trybie podstawowym
Ideą wypunktowania prostego jest umożliwienie wstawiania nowych punktów do treści dokumentu w najłatwiejszy możliwy sposób. Nowy punkt rozpoczynamy wstawiając znak nowego wiersza do tekstu umieszczonego pomiędzy znacznikami [pkt] i [/pkt]. Idea ta niesie niestety za sobą konsekwencję taką, że nie można wstawiać do jednego punktu treści, która zbudowana by była z kilku wierszy. W większości przypadków jednak takiej własności nie potrzebujemy, tak więc w myśl idei wcześniej przedstawionej - wstawienie wypunktowania jest bardzo proste. W trybie podstawowym nie można również używać znaczników STC, więc znak specjalny [ jest traktowany tak jak każdy inny znak.
Przykład wypunktowania podstawowego
Treść zaformatowana
Treść źródłowa
[pkt]jeden
jak widać w trybie podstawowym [b]nie działają[/b] znaczniki
trzy
[/pkt]
Wypunktowanie w trybie rozszerzonym
Ograniczenia trybu podstawowego można zdjąć poprzez dodanie parametru
ext (lub
extended) do znacznika
[pkt]. Uruchamiając wypunktowanie w trybie rozszerzonym znak specjalny [ zostanie zachowany. Wraz ze znakiem specjalnym dochodzi również jeden nowy znacznik, który możemy używać pomiędzy [pkt], a [/pkt] i jest nim [run] ... [/run].
Wstawienie jego w punkcie umożliwia zarówno pisanie wielowierszowe jak i używanie wszystkich pozostałych znaczników STC. Tak więc aby napisać tekst kilkuwierszowy w jednym punkcie należy po prostu napisać:
[run]To jest
tekst
na kilka
wierszy[/run]
Obszerniejszy przykład znajduje się poniżej.
Przykład wypunktowania rozszerzonego
Treść zaformatowana
Treść źródłowa
[pkt ext]jeden
[b]dwa[/b]
[run][b]trzy[/b]
[cpp]#include <iostream>
int main()
{
}[/cpp]
ciach
[/run]
cztery
[/pkt]
Wszystkie teksty są chronione prawami autorskimi. Kopiowanie lub rozpowszechnianie treści poza niniejszym serwisem
jest zabronione.
Powyższe ograniczenie nie dotyczy autora opracowania, któremu przysługuje prawo do rozpowszechniania własnego tekstu wedle własnego uznania.