Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?
Autor: Piotr Szawdyński
Kurs STC

Tworzenie odsyłaczy do stron

[lekcja] Odsyłacze do stron, zwane również linkami wstawia się za pomocą znacznika jednostronnego [a ...].
Poszukiwanie informacji za pomocą Internetu od jest wielu lat na porządku dziennym. Dobrze jest więc posiadać możliwość wstawiania adresów stron internetowych do treści dokumentu w postaci klikalnej, czyli w postaci tzw. linka. W tym celu został stworzony znacznik jednostrony [a ...].

Tworzenie odsyłaczy

Cała konfiguracja linka odbywa się poprzez parametry znacznika. Adres strony podaje się w parametrze href. Przykładowo treść [a href="http://google.pl"] zostanie zamieniona na adres internetowy http://google.pl.

Ustawianie wyświetlanej nazwy dla odsyłacza

Mechanizm STC umożliwa również ustawienie nazwy dla odsyłacza, który ma się znaleźć w treści. Efekt ten możemy uzyskać za pomocą parametru name. Tak więc jeżeli napiszemy w treści [a href="http://google.pl" name="wyszukiwarka Google"] to parser STC zamieni zapis do następującej postaci: wyszukiwarka Google. Pamiętaj, że nazwa odsyłacza musi mieć co najmniej 5 znaków, aby została wyświetlona zamiast adresu strony.

Prawidłowe nazwy dla odsyłacza

Jeżeli chcesz już koniecznie nadać nazwę odsyłaczowi to staraj się to robić z głową. Odsyłacz powinien zawierać w swojej nazwie to co się znajduje na stronie, na którą kieruje (oczywiście w skrócie), a nie fakt, że link istnieje oraz że należy go kliknąć żeby zobaczyć coś. Pamiętaj, że jeżeli nie czujesz się na siłach by wymyślić stosowny opis do wstawianego linka to go po prostu pomiń - wyświetli się wówczas adres strony internetowej, który często powie czytelnikowi więcej o tym co znajduje się na stronie aniżeli Twój opis.

Jak nie należy nazywać linków

Jak już wcześniej pisałem linki nie powinny nosić nazw bezwartościowych, czyli takich, które nie niosą ze sobą żadnych informacji. Poniżej zamieszczam kilka przykładów błędnych nazw dla odsyłaczy:
  • kliknij
  • tutaj
  • klik
Linki nie powinny również zawierać pytań retorycznych bądź własnych wywodów, np.
  • Trudno wpisać w google?
  • Wpisałem w google i to zobaczyłem...

Pamiętaj, że...

Najważniejsze to po prostu trochę pomyśleć, zanim się chlapnie opis do odsyłacza - to nic nie kosztuje, no i wszyscy będą szczęśliwsi widząc to co trzeba, bądź nie widząc tego czego nie trzeba, czyli np. Twojej frustracji spowodowanej tym, że komuś się nie chciało podjąć próby samodzielnego znalezienia odpowiedzi :)
Poprzedni dokument Następny dokument
Znaczniki z HTML'a Umieszczanie tekstu w ramce