Wstęp
Jeżeli przeczytałeś opis ogólny niniejszego kursu SFML dla C++ to zapewne wiesz już czego można się spodziewać po bibliotece SFML. Niniejszy rozdział na dzień dzisiejszy nie będzie ociekał finezją co oznacza, że nie poprowadzi Ciebie on krok po kroku jak zainstalować bibliotekę lecz da Ci wiedzę umożliwiającą zainstalowanie właściwych pakietów oraz skieruje Ciebie do materiałów, które opisują szczegółowo proces instalacyjny dla poszczególnych środowisk programistycznych.
Zawiedziony?
Nie masz w sumie czym. Instalacja biblioteki SFML przebiegła dla mnie chyba najsprawniej ze wszystkich bibliotek z jakimi się spotkałem. Wystarczy po prostu pobrać odpowiedni dla siebie pakiet instalacyjny, a przy odrobinie wiedzy o instalowaniu bibliotek powinieneś sobie spokojnie poradzić bez żadnych instrukcji.
Skąd pobrać bibliotekę?
Bibliotekę SFML znajdziesz na stronie
http://www.sfml-dev.org/ w dziale
Download. Tam znajduje się sekcja pt
"Official SFML libraries" w której to znajdują się pakiety instalacyjne tejże biblioteki.
Jaki pakiet wybrać?
Skoro już jesteś przy pakietach i zastanawiasz się, który powinieneś pobrać to naprowadzę Ciebie tak: skuteczną metodą w przypadku pakietów instalacyjnych jest wybieranie "tego największego". Pakiety zatytułowane:
SFML full SDK (headers / libraries / documentation / sources / samples / external libraries) |
zawierają pliki nagłówkowe, pliki źródłowe bibliotek SFML, dokumentację, przykłady użycia jak również skompilowane pliki binarne (np. pliki *.dll czy też *.lib) - innymi słowy wspomniane pakiety zawierają wszystko czego nam potrzeba. Pakiet, który pobierzesz oczywiście musisz uzależnić od posiadanego środowiska programistycznego. Jeżeli używasz
Dev-C++ to najwyższy czas się z niego przesiąść na coś bardziej przyzwoitego (przesiadka wyjdzie Ci tylko na dobre).
Proces instalacji
Procesy instalacji dla biblioteki SFML w wersji 1.6 dla poszczególnych środowisk programistycznych są opisane na stronie:
http://www.sfml-dev.org/tutorials/1.6/. Myślę, że pismo obrazkowe (czyli screeny) każdy potrafi czytać, więc nawet bez znajomości angielskiego powinieneś sobie poradzić :) W przypadku gdybyś jednak napotkał problemy z instalacją zapraszam na nasze forum, gdzie będziemy już indywidualnie rozpatrywali Twoje problemy i postaramy Ci się pomóc w miarę naszych skromnych możliwości :)
Zakończenie
Instalowanie bibliotek bywa bolesne, nudne i żmudne - opisywanie procesu instalacji również nie należy do przyjemnych dlatego też został on ominięty szerokim łukiem po to bym mógł skupić się na przyjemniejszych rzeczach takich jak opisywanie możliwości biblioteki SFML od podstaw :)
Mam nadzieję, że bibliotekę już zainstalowałeś, przetestowałeś i problemy typu "program się nie kompiluje" nie zatopią naszego skromnego forum oraz ludzi na nim urzędujących :)