Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?
Autor: Piotr Szawdyński
Inne materiały

Odsyłacze wewnętrzne

[lekcja] Omówienie znaczników jednostronnych [doc], [tut], [art], [topic].

Odsyłanie do dokumentacji

Pracując nad dokumentacją bardzo często tworzymy odsyłacze do innych części dokumentacji. Efekt ten można uzyskać poprzez zapis [doc id=numer], gdzie numer można pobrać sobie z adresu przeglądarki. Przykładowo dla zapisu [doc id=123] otrzymamy » mpichMPI_Recv. Po krótkich przemyśleniach rozbudowałem ten tag również o możliwość nazywania ręcznie linka, jednak zalecana jest powściągliwość w jego używaniu. Tag ten został zaprojektowany tylko i wyłącznie z myślą o sekcji pojęć, która została utworzona. Przykładowo jeśli w teści będziemy chcieli dać link do tego co to są białe znaki to zapis » Dokumentacjabiałe znaki będzie niepoprawny gramatycznie, a przez to nazwa wymuszałaby modyfikacje gramatyczne zdania by móc użyć odwołania do dokumentacji i aby uniknąć tego problemu należy wykorzystać parametr name w następujący sposób: [doc id=274 name="białe znaki"]. Efektem tego zapisu będzie link w postaci » Dokumentacjabiałe znaki.

Odsyłacze do działu kursy i artykuły

Znaczniki jednostronne [tut] oraz [art] działają analogicznie do przedstawionego znacznika [doc]. Posiadają one tę samą funkcjonalność. Jak nie trudno się domyślić znacznik [tut] dotyczy działu kursy i jest to skrót od angielskiego słowa tutorial. Znacznik [art] metodą eliminacji wskazuje na dział artykułów i tak też pewnie strzelałeś, zanim to przeczytałeś :)

Odsyłanie do tematu

Świeżym nabytkiem stał się również odsyłacz do tematów. Zasada działania jest jest taka sama jak w przypadku wyżej omówionych poleceń z tą różnicą, że nie istnieje parametr name. Odsyłacze do tematu tworzy się za pomocą znacznika [topic id="id_tematu"]. Dla leniwych został stworzony również alias: [t id="id_tematu"].
Poprzedni dokument Następny dokument
Wstawianie tabeli symetrycznej Tworzenie wykazu dokumentów