Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?
Autor: Piotr Szawdyński
Inne materiały

Zakładanie tematów na forum

[zalecenie] Zaleca się, aby każdy zakładany temat opisywał jeden problem. Pamiętaj również, aby nazwa tematu opisywała krótko problem, natomiast szerszy opis oraz pytanie zostało zawarte w treści zakładanego tematu.

Wprowadzenie

Zakładając nowy temat na naszym forum postaraj się, aby został on przez Ciebie właściwie nazwany oraz koncentrował się na opisie jednego problemu, z jakim się zmagasz. Pamiętaj, że prawidłowe nazwanie tematu jest pozytywnie odbierane przez innych użytkowników forum. Prawidłowa nazwa tematu korzystnie wpływa na udział uczestników w potencjalnej dyskusji, która ma przede wszystkim prowadzić do rozwiązania Twojego problemu. Pamiętaj również, że źle nazywane tematy wymagają zaangażowania administracji serwisu, która poświęca czas na ich właściwe nazywanie (w tym również formatowanie treści). Poprawianie tematów oraz formatowanie treści jest mimo wszystko czasochłonne, przez co bardzo często wspomniane działania wykonywane są kosztem udzielenia odpowiedzi, na której Tobie powinno zależeć najbardziej.

Jak nazywać tematy?

Tematy, nie powinny zawierać pytań, lecz informację z jakim problemem się zmagasz.

Problemy z kompilacją kodu i linkowaniem bibliotek

Jeżeli nie potrafisz poradzić sobie z konkretnym błędem kompilacji - wklej najważniejszy fragment logu kompilacji w tytule tematu. Wklejając fragment logu kompilacji w tytule, usuń z niego wszelkie ścieżki oraz nazwy plików. Ścieżki oraz nazwy plików są w tytule zbędne. Jeżeli zmagasz się z problemem linkowania bibliotek - wystarczy, że wkleisz jedną z linijek logu kompilacji w tytule tematu.

Problemy ze źle działającym kodem źródłowym

Przed założeniem tematu sprawdź, czy nie ma rozwiązania Twojego problemu w naszym FAQ:
» Kurs C++ / FAQDlaczego nie działa mój program pytanie/odpowiedź
Tematy związane ze źle działającym kodem źródłowym wywołują bardzo często wiele kontrowersji. Tytuły tematów zazwyczaj informują o tym, że programista ma problem (co jest złą praktyką), zamiast opisać krótko co chce osiągnąć (do tego należy dążyć). Mając problem ze źle działającym kodem skoncentruj się przede wszystkim na tym, aby temat był właściwie nazwany. Jeżeli w wymyślonym przez Ciebie temacie znajduje się jedno z poniższych słów, to na pewno temat źle sformułowałeś. Lista zakazanych wyrażeń w temacie to:
  • problem
  • nie działa
  • jak to zrobić
  • pomocy
  • pilne
Prawidłowy temat będzie zawierał natomiast rozwiązywany przez Ciebie problem tj. jeżeli nie potrafisz poradzić sobie z algorytmem sortującym metodą bąbelkową to temat powinien brzmieć: "[C++] Sortowanie danych algorytmem bąbelkowym". Zdecydowana większość użytkowników we wspomnianej sytuacji nazwie temat: "problem z programem - pomocy!" - taki temat jest zły i nie niesie żadnej informacji dla innych użytkowników forum.

Formatowanie treści za pomocą dostępnych znaczników

Czytelność zamieszczanych wiadomości jest kluczowym elementem, wpływającym na szybkość udzielania odpowiedzi przez innych użytkowników serwisu - w szczególności, jeżeli chodzi o kod źródłowy. Zadbaj więc o to, aby wklejany przez Ciebie kod był zawsze umieszczony w odpowiednim znaczniku. Najczęściej wklejane są kody źródłowe C++, logi kompilacji oraz linki do innych stron.

Wstawianie kodu C/C++

Kod źródłowy napisany w języku C lub C++ wstawia się za pomocą znaczników [cpp] ... tu kod źródłowy... [/cpp]. Znacznik ten zapewnia, że składnia kodu źródłowego zostanie automatycznie pokolorowana, a ponadto wstawione zostaną automatyczne wcięcia w kodzie ułatwiające jego czytanie innym użytkownikom. Szerszy opis wraz z przykładem użycia znajduje się w dokumencie » Kurs STC » Kolorowanie składniKolorowanie składni języka C++ lekcja.
» Kurs C++ / FAQJak wstawiać kod na forum? pytanie/odpowiedź

Wstawianie logu kompilacji

Logi kompilacji są chlebem powszednim dla programistów. W większości przypadków programiści potrafią udzielić wyczerpującej odpowiedzi na podstawie samego zerknięcia w logi kompilacji (jeżeli oczywiście aplikacja się nie kompiluje). Dobrze jest więc zadbać o to, aby logi kompilacji się wyróżniały i do tego celu służy znacznik [log] ... tu log kompilacji ... [/log].

Wstawianie odnośnika do strony

Od czasu do czasu zachodzi potrzeba wstawienia linka pomocniczego. Na naszym forum linki wstawia się następująco: [a href="adres strony www"].

Inne znaczniki, jakie są dostępne na forum

Pełna dokumentacja, opisująca dostępne znaczniki do formatowania treści opisuje dokument » KursyKurs STC kurs. Wspomniany dokument znajduje się w dziale z kursami.

Dlaczego jeden temat ma opisywać jeden problem?

Tematy, które koncentrują się na jednym problemie mają wiele zalet. Główną zaletą jest fakt, że są one wielokrotnego użytku, tj. w przyszłości ktoś inny będzie mógł skorzystać z odpowiedzi, których Tobie udzielono w ramach założonego przez Ciebie tematu. Po drugie, tematy prawidłowo nazwane i opisane dużo łatwiej wyszukać. W każdej dziedzinie życia problemy są powtarzalne, przez co istnieje spora szansa, że Twoje pytanie zostało już zadane przez inną osobę oraz istnieje na nie gotowa odpowiedź. Tym samym pomoc innych użytkowników forum w większości przypadków sprowadzi się do wklejenia stosownego linka, z którego na pewno będziesz zadowolony, jeżeli będzie rozwiązywał on Twój problem.

Problem ma być opisany w zakładanym temacie, a nie w odsyłaczu

Treść problemu musi być bezwzględnie umieszczona w zakładanym temacie. Tematy, które zawierają odnośniki do opisu problemu zamieszczonego na innym forum, bądź zawierają komunikaty błędów w postaci linków do obrazków są kasowane. Obrazki z błędami jak i linki do problemów z naszego punktu widzenia są bezużyteczne, ponieważ takich informacji nie da się skutecznie wyszukiwać. Wszelkie błędy i ostrzeżenia muszą być bezwzględnie zawarte w opisie problemu w postaci tekstu.

Zadaj jasne i konkretne pytanie

Użytkownicy zakładając swoje tematy bardzo często koncentrują się na tym, aby jak najszybciej podzielić się swoim problem w szerszym gronie, zamiast skoncentrować się na tym, aby w swoim temacie precyzyjnie opisać swój problem, bądź postawić właściwe pytanie do opisanego przez siebie problemu. Każdy zakładany temat powinien zawierać dwa kluczowe elementy, tj. opis problemu oraz co stanowi problem, czyli czego konkretnie nie rozumiesz, bądź nie potrafisz rozwiązać w problemie, który został przez Ciebie opisany. Bez tych dwóch elementów zmuszasz innych użytkowników do zadawania pytań o co Ci tak na prawdę chodzi, przez co czas na uzyskanie satysfakcjonującej odpowiedzi się wydłuża (na Twoje własne życzenie).

Dlaczego należy się starać opisywać swój problem dokładnie?

Im dokładniej i rzetelniej opiszesz swój problem, tym większy szacunek okazujesz innym użytkownikom forum. Użytkownicy nie chcą czytać chaotycznych postów, bowiem więcej czasu zajmuje zrozumienie intencji autora aniżeli udzielenie potencjalnej odpowiedzi na postawiony problem.

Unikaj pisania wprowadzenia do Twojego problemu

Są użytkownicy, którzy potrafią pisać bardzo długie opowieści wprowadzające w swój problem - często są one zniechęcające i tak na dobrą sprawę my tych opowieści wprowadzających do niczego nie potrzebujemy. Dziennie na forum pojawia się kilkadziesiąt tematów oraz kilkaset postów. Im krótsza jest treść opisująca problem, tym szybciej zostanie ona przeczytana, a ponadto dużo łatwiej udzielić właściwej odpowiedzi. Pamiętaj jednak, aby treść nie była zbyt krótka, tj. aby treść opisywała problem i zawierała konkretnie postawione pytanie do opisanego problemu.

Sprawdzanie poprawności kodu źródłowego

Jeżeli rozważasz założenie tematu związanego ze sprawdzeniem poprawności kodu źródłowego to wiedz, że my nie jesteśmy od tego. Program albo działa, albo nie i jeżeli napisałeś go sam to również powinieneś umieć go samodzielnie przetestować oraz umieć samodzielnie odpowiedzieć na to pytanie.

Prace domowe z Kursu C++

Jeżeli chcesz zadać pytanie związane z zadaniem domowym dot. kursu C++, upewnij się, że nie ma podobnych tematów na naszym forum do tego, które chcesz zadać. Większość prac domowych została co najmniej kilkakrotnie już rozwiązana na łamach naszego forum. Lista tematów związana z Kursem C++ została wydzielona do osobnego działu na forum i możesz się z nią zapoznać klikając następujący link: /forum/?id=19. Zauważ, że we wspomnianym dziale jest ponad 600 tematów, a lekcji jest obecnie nie więcej jak 50, zatem na forum istnieje średnio 12 tematów na każdy rozdział kursu.

Tematy, które są usuwane przez administrację serwisu

Potrzebuję program na zaliczenie

Jeżeli potrzebujesz program na zaliczenie i oczekujesz, że ktoś Ci go napisze to z miejsca możesz przyjąć, że administracja ten temat wyrzuci do kosza. Naszemu forum przyświeca idea nauczania, a nie rozwiązywania za kogoś problemów.

Ingerowanie w aplikacje trzecie

Jeżeli chciałbyś zapytać się o metody ingerowania w aplikacje osób trzecich to wiedz, że takie tematy nie są tu mile widziane i z miejsca wylądują one w koszu. My staramy się pomagać osobom tym, które chcą się czegoś nauczyć i wykorzystywać zdobytą wiedzę w dobrej wierze. Ingerowanie w aplikacje trzecie, jak również próby zdobywania wiedzy w tej dziedzinie, jest przez nas odbierane jako szkodliwa działalność do której ręki przykładać nie chcemy i nie będziemy.

Dopytywanie się o zagadnienia potencjalnie niebezpieczne

Tematy, które mogą istotnie ułatwić tworzenie szkodliwych aplikacji są uznawane za potencjalnie niebezpieczne. Prowadzenie dyskusji na tematy związane z zaawansowanymi technikami kasowania danych, keyloggerami i innymi potencjalnie szkodliwymi aplikacjami jest zabroniona. Tematy o niebezpiecznej lub zabronionej treści mogą zostać skasowane bez uprzedzenia.

Tematy pisane dużymi literami

Temat jak również opis problemu pisany dużymi literami jest źle odbierany przez użytkowników forum. Takie tematy są w pierwszej kolejności kasowane przez administrację serwisu.

Podsumowanie

W niniejszym dokumencie opisano podstawowe aspekty związane z zakładaniem nowych tematów na forum. W wolnej chwili zapoznaj się z innymi zaleceniami związanymi z użytkowaniem naszego serwisu. Zalecenia zostały opisane w dziale kursów w dokumencie » KursyPorady dla użytkowników cpp0x.pl porady, wskazówki, zalecenia.
Poprzedni dokument Następny dokument
Porady dla użytkowników cpp0x.pl Regulamin serwisu cpp0x.pl