Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

Pisanie os w Assemblerze

Ostatnio zmodyfikowano 2011-12-22 13:57
Autor Wiadomość
ison
» 2011-12-22 12:36:32
@RazzorFlame, bardziej chodziło mi o to, że znajomość systemu binarnego to jest podstawowa rzecz, sam system binarny nic Ci nie da, lecz jego znajomość jest dosyć ważna nie tylko w pisaniu systemów operacyjnych, pytanie typu "Czy do napisania systemu operacyjnego potrzebna jest znajomość systemu binarnego" to pytanie w stylu "Czy żeby zbudować wieżowiec własnoręcznie będę musiał dotknąć łopaty."
Jeśli chcesz pisać proste systemy operacyjne to na youtube pod hasłem 'own os' znajdziesz kilka interesujących filmików.
akwes dobrze podsumował :)
P-46045
akwes
» 2011-12-22 12:38:30
A co do Twoich pytań.


1. Jesli sie ma bootloadera w formacie .bin to jak go otworzyc?

Twój własny system ma mieć własny format bootloadera. Albo podporządkować się do dokumentacji istniejącego i korzystać ze standardów.


2. Jakiego formatu musi byc kernel do wlasnego systemu?

Yyyy, formatu kod wykonalny.


3. Jakim cudem da się w systemie plików zrobic plik wykonywalny ( program ). Czy trzeba znac system binarny?

Assembler steruje bezpośrednio pamięcią, rejestrami itd. I on zmienia się do postaci 0,1 którą już rozumie sprzęt. Assembler to taki ojciec języków, najniższy ludzki stopień abstrakcji.


4. Skad BIOS wie ze uruchamia bootloadera? ( nie wiem chyba bo ma zawsze rowne 512bajtow )

Bios uruchamia cudo z boot sektoru dysku twardego (ew. jakiegoś nośnika).


5. Jak zrobic aby OS był wielozadaniowy? TZN. chodzi o to jak np zrobic aby uz. mogl wpisywac komendy.

Wpisywanie komend a wielozadaniowość to zupełnie inne sprawy. Wpisywanie komend to kwestia aplikacji do systemu jaką napisze programista systemu. Systemy typu terminalowego zwykle nie były wielozadaniowe. Nawet iPhone do wersji 3, nie był. Zbędny bajer jak na początek systemu.


6. Czy jak się włącza wlasnego os'a na np Windowsie to wtedy windows sie wylacza a wlacza ten wlasny?

Nie odpalisz systemu na systemie! System (Twój) musi zarządzać pamięcią, zaś System (pod którym kompilujesz) już to robi i nie pozwoli się wpierniczyć nikomu innemu ani mieć dostępu do rzeczy, które są ważne (pierwsze adresy pamięci RAM).

Można jedynie emulować bycie gospodarzem innemu systemowi dzięki programom takim jak VirtualBox.
P-46046
RazzorFlame
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2011-12-22 13:45:00
Wielkie dzieki akwes. ( teraz chodzi o te ostatnie pytanie ) Cos czytałem ze jesli się właczy go np na pendrive to działa. Dobrze słyszałem?
P-46060
DejaVu
» 2011-12-22 13:57:40
Jak chcesz sobie jaja robić to idź na inne forum. Temat zamykam. Odpowiedź uzyskałeś na pytania zadane w pierwszym poście.
P-46064
1 « 2 »
Poprzednia strona Strona 2 z 2