Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

Programowanie, a wybór szkoły

Ostatnio zmodyfikowano 2013-11-19 22:40
Autor Wiadomość
RazzorFlame
Temat założony przez niniejszego użytkownika
Programowanie, a wybór szkoły
» 2013-11-19 15:41:26
Zacznijmy od tego, że jestem w 2 klasie Gimnazjum i za niecałe 2 lata będę szukał nowej szkoły. Teraz mam pytanie do tych którzy już przez to przebrneli:
- Jaki rodzaj szkoły wybrać (zawodówka odpada) i dlaczego?
- Czy w technikum więcej będzie praktyki niż w liceum (z programowania oczywiście) i czy w ogóle będzie programowanie?
- Na jaki kierunek pójść, żeby mnie nie wyświzdali, i żebym miał programowanie na lekcjach z informatyki a nie jakieś pierdoły o programach jak np. Excel, Word
- Czy w dużym stopniu pomoże mi to że już od dłuższego czasu programuje?
- Jakiego typu zadania z programowania będą na początku i co będzie stawiane na 1 miejscu (matematyka - tworzenie algorytmów przy użyciu wielu złożonych operacji matematycznych / informatyka - bardziej w strone składni i wiedzy na temat języka)
- Jaki język jest najczęściej poruszany w takich szkołach (C/C++ czy Pascal/Delphi czy co tam innego)?
P-96660
kubek3898
» 2013-11-19 15:56:27
W sumie to ja również przyłączam się do pytań, bardzo mnie to interesuje.
P-96662
DejaVu
» 2013-11-19 16:01:50
1. W przyszłości będziesz potrzebował w IT papier, czyli studia.
2. Programowania i tak musisz nauczyć się sam.
3. Raczej technika, licea i szkoły wszelkiego innego pokroju nie nauczą Ciebie programowania.
4. Na uczelni można się sporo nauczyć na studiach kierunkowych, ale trzeba też mieć świadomość, że są to podstawy - trzeba do tego podchodzić jak to tutoriala - 'tak język wygląda, tak się w nim pracuje, napisz prostą aplikację okienkową przy pomocy podanych narzędzi'.
5. Uczelnia jest potrzebna głównie dla papieru.

Mam również wrażenie, że takie tematy już się tu pojawiały...

/edit:
Frazy, które należy wpisać w wyszukiwarkę google:
Od jakiego języka zacząć naukę programowania?
Programowanie - jak to naprawdę wygląda?
Jak zacząć programowanie?
[Programowanie]  pierwsze kroki - od czego zacząć?
Sposoby na dobrą nauke programowania.
Co rozwija myślenie u programistów?
Ważna dla mnie sprawa z przyszłością.
P-96663
RazzorFlame
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2013-11-19 16:23:17
trzeba do tego podchodzić jak to tutoriala - 'tak język wygląda, tak się w nim pracuje, napisz prostą aplikację okienkową przy pomocy podanych narzędzi'.
Czyli to wszystko co będzie w szkole jest tak na prawdę nie potrzebne (nie mówie że tutoriale nie są potrzebne, to co zacytowałem to nie wszystko)? Troche to chore, żeby szkoła było tylko po głupi papierek który świadczy o twojej wiedzy :/
Takim bardziej kluczowym pytaniem jest to czy będąc na tym poziomie co teraz będe wstanie przejść bez problemu technikum? Nie chodzi mi o to, że jestem jakimś great programmer ale czy to, że programowałem już od kilku lat ma tak na prawde jakieś znaczenie w technikum czy jedyną rzeczą którą będziemy przerabiać to znane mi już podstawy a reszta to same operacje matematyczne o których w tym wieku mógłbym nie mieć nawet pojęcia?

Sorki, zakładając temat wiedziałem że było ich już multum ale nie dotyczy one określonego problemu tak jak w przypadku języków programowania, wg. mnie każdy temat ma troche inne znaczenie dla autora i czytającego. Chciałem dostać odpowiedź dokładnie na moje pytania bo chociaż niektóre pytania się powtarzają to inne mogą mieć ważne znaczenie dla mnie (moja sytuacja a nie jakiegoś innego użytkownika).
P-96665
DejaVu
» 2013-11-19 16:31:26
Czyli to wszystko co będzie w szkole jest tak na prawdę nie potrzebne (nie mówie że tutoriale nie są potrzebne, to co zacytowałem to nie wszystko)? Troche to chore, żeby szkoła było tylko po głupi papierek który świadczy o twojej wiedzy :/
Osoby, które idą np. na studia po to by się czegoś nauczyć bo nic nie wiedzą ale chcą iść w danym kierunku, np. programowanie będą mówiły, że studia dużo mu dały, nauczyły programowania oraz powie, że studia są ważne, potrzebne i wartościowe. Dla mnie studia to był tylko papier. Część przedmiotów była całkowicie niezwiązana z branżą, ale istnieją po to żeby można było ludzi odstrzeliwać no i po to, by stara kadra miała pracę (przekwalifikowanie kadry i wprowadzenie nowego programu nauczania to nie 5-min roboty). Większość przedmiotów to podstawy i jak znasz biegle jeden obiektowy język programowania to reszta jest czystą formalnością (więc w praktyce niczego praktycznego się nie uczysz). Kilka przedmiotów będzie oczywiście wartościowych, jednak te kilka na 5 lat studiów to mało.

Docelowo na pewno chciałbyś się nauczyć poprawnie projektować aplikacje, optymalnie organizować projekt i właściwie zarządzać własnym projektem. Tego na studiach nie ma bo tam nie ma praktyków, tylko sami teoretycy. Praktycy pracują w IT, więc i tak będziesz musiał się uczyć w jakiejś firmie albo na stażu, albo jako junior developer. Im bardziej będziesz się angażował w projekt w firmie, analizował organizację pracy, organizację projektu oraz wyciągał z tego wnioski, tym lepszym developerem będziesz.

Podsumowując:
- Masz kilku-letnią wiedzę z programowania to studia będą tylko papierem.
- Chcesz się nauczyć programować i wejść w branżę IT, to się czegoś nauczysz i studia spełnią swoją rolę.

/edit:
Oczywiście może są inne osoby, które mają inne poglądy na ten temat, więc nie podchodź do mojej wypowiedzi arbitralnie :P

/edit2:
Aaa i są też osoby, które potrafią skończyć studia IT i nie mieć zielonego pojęcia o programowaniu... i o sieciach... i o czymkolwiek co jest związane z IT - po prostu aby zaliczyć i mieć tytuł, a wszystko czego uczą jest wg. nich bezsensu :)
P-96667
RazzorFlame
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2013-11-19 16:34:10
Okej, dzięki za wytłumaczenie. Mam nowe postanowienie: uczyć się, uczyć ale najbardziej matematyki bo kuleje na tym poziomie (nie mówię że jestem aż taki słaby ale wg. mnie to dla mnie za mało).

Nie wiem zbytnio co to znaczy arbitralnie ale się postaram ;)
P-96668
pekfos
» 2013-11-19 16:39:02
2. Programowania i tak musisz nauczyć się sam.
3. Raczej technika, licea i szkoły wszelkiego innego pokroju nie nauczą Ciebie programowania.
;)

Czy w dużym stopniu pomoże mi to że już od dłuższego czasu programuje?
Oczywiście.

- Jaki język jest najczęściej poruszany w takich szkołach (C/C++ czy Pascal/Delphi czy co tam innego)?
Pascal wyleciał z podstawy programowej liceum, na rzecz C++ (?). Od 2014 nie będzie można go już użyć na maturze z informatyki.
P-96669
DejaVu
» 2013-11-19 16:39:39
@RazzorFlame: miałem na myśli to, że moja wypowiedź nie jest 'prawdą objawioną', lecz jest moją subiektywną oceną 'świata nauki', która może, ale nie musi się pokrywać z rzeczywistością dostrzeganą przez innych ludzi :P
P-96670
« 1 » 2 3
  Strona 1 z 3 Następna strona